Muutused tulumaksutagastuse arvutuses toovad paljudele vähem raha tagasi

Foto: Postimees/Scanpix

Maksuvaba tulu arvestuskorra muutumine toob kaasa selle, et paljud maksumaksjad saavad tänavu enammakstud tulumaksust tagasi vähem kui varasematel aastatel. Suurima muutuse toovad eluasemelaenu intressitagastuse summa alanemine ja abikaasade ühisdeklaratsiooni kadumine. Nii kaotavad muutustest enim pered, kus laste huvitegevuse eest on maksnud üks pereliige.

Lisaks piirmäärade muutumisele tuleb silmas pidada veel mitut nüanssi, mis tagasisaadavaid summasid mõjutavad, mõni neist väga olulisel määral.

Möödunud aastal sai maksuvabana deklareerida kuni 2040 eurot, tänavu on maksuvaba tulu kerkinud 2160 euroni.

Erand on siiski pensioni saamisel, sellisel juhul arvestab riik maksuvabaks tuluks 2832 eurot (mullu deklareerides oli see 2700 eurot).

Tänavu on maksuvaba tulu summa suurus veel fikseeritud, aastatulu arvestuse põhiseks muutub see alates järgmise aasta tuludeklaratsiooni esitamisest.

Veel möödunud aastal oli eluasemelaenu intressi piirsummaks, millelt tulumaks tagastati, 1200 eurot. Kuivõrd tulumaks on 20 protsenti, sai seega intressidelt tagasi kuni 240 eurot. Tänavu on eluasemelaenu intressi arvestamise piirsummaks vaid 300 eurot. See tähendab, et kodulaenu maksja saab oma tasutud intressidelt tagasi kuni 60 eurot. Seega kui varem oli tavaline, et eluasemelaenu intressidelt tagasi saadud tulumaksust käis pere reisil, siis nüüd võib heal juhul veeta ühe öö spaas.

Teine suur muutus puudutab peresid, kus abikaasad esitasid seni ühisdeklaratsioone. Alates sellest aastast ühisdeklaratsiooni esitamise võimalus kaob. Juhul, kui näiteks laste trennide ja ringide eest on maksnud vaid üks lapsevanematest, tuleks selleks, et maksutagastuses mitte kaotada, kanda osa tasutud summadest või eluasemelaenu intressidest abikaasale üle.

Ent üle saab tasutud intresse või koolituskulusid kanda vaid juhul, kui abikaasadel on varaühisus. Varalahususe korral, mis kehtib siis, kui on registreerimata kooselu, seda teha ei saa. Nii arvestatakse kooselupaaridel ikka tulumaks tagasi vaid ühe kaasa tasutud summadelt, nii et suurte summade korral, näiteks kui ringides käib pere kolm last, on perede kaotatav rahasumma suur.

"Maksu- ja tolliameti süsteem näitab deklareerijale, kui tal osa mahaarvamist kasutamata jääb ja pakub võimaluse see abikaasale edasi kanda. Ka eelmisel aastal said ühisdeklaratsiooni esitada vaid ametlikult abielus olevad inimesed. Seega see eeldus muutunud ei ole," kommenteeris ameti pressiesindaja Uku Tampere.

Et kaotus väiksem oleks, soovitab maksu- ja tolliamet esimesena esitada oma tuludeklaratsioon sellel abikaasal, kellel on tulud väiksemad või maksusoodustusi rohkem, muidu jääb tal kasutamata kas üldine maksuvaba tulu, eluasemelaenu intressid, koolituskulud või laste täiendav maksuvabastus. Kui ta aga esimesena deklaratsiooni täidab, pakub süsteem talle koheselt võimalust need kasutamata maksusoodustused abikaasa deklaratsiooni saata.

"Kui ta seda teeb, siis kanduvad need abikaasale eeltäidetult deklaratsioonile ja abikaasal jääb üle neid ainult aksepteerida. Maksu- ja tolliamet teeb kogu töö ära," selgitas Tampere.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: