Õiguskantsler: tulumaksutagastus peab arvestama ka remondiks võetud laenu ({{commentsTotal}})

{{1529406420000 | amCalendar}}
Foto: Milivoj Kuhar/Unsplash

Eluasemelaenu intressid peab tulumaksust maha arvama ka siis, kui laen on võetud väiksemaks remondiks, leiab õiguskantsler. Kui see tõele vastab, on maksu- ja tolliamet aastaid seadust rikkunud.

Maksu- ja tolliameti kodulehel seisab teade, mis ütleb, et tavaremondi tegemisel ei ole õigust eluasemelaenu intresse tulust maha arvata. Õiguskantsleri nõuniku Ago Pelisaare sõnul ei vasta see aga tõele.

"Inimene võttis eluasemelaenu kodu remondiks. Tal oli vaja vahelagesid vahetada, ruumijaotust muuta ja uusi põrandaid teha. Need tööd tegi ta kõik ise ja koostas selleks ka töö vajadusi arvestava ehitusprojekti. Paraku maksu- ja tolliamet talle maksusoodustust ei võimaldanud, hakates nõudma kinnitatud ehitusprojekti. Aga seadus sellist terminit ei kasuta, nagu kinnitatud ehitusprojekt," kinnitab Pelisaar.

Maksu- ja tolliamet ütleb, et projekt, mida nad aktsepteerivad, peab olema üle vaadatud kohalikus omavalitsuses nii, et see on jõudnud ehitisregistrisse ja saanud omavalitsuselt kinnituse. Asja nõnda nähes muutub maksusoodustust lubavate projektide ring oluliselt kitsamaks, sest kõik remonttööd ehk seesama maksuameti kodulehel mainitud tavaremont, projekti ei nõua. See tähendab, et nende puhul polegi omavalitsusel midagi kinnitada.

Maksuamet ei arvesta seadusemuudatust

Ago Pelisaar leiab, et inimene võib projekti lihtsalt enda jaoks teha. Kusjuures taoline projekt ei pea ka vastama muidu üsna täpsetele ja keerulistele nõuetele.

"Seaduse kohaselt on võimalik väga palju asju ise ehitada ilma, et kohalikule omavalitsusele sellest teada antakse. Inimene võib ise otsustada ja teha sellise projekti, mis tema hinnangul ja ehituse vajadustest tulenevalt on vajalik. Seadus on üldsõnaliselt paika pannud üldnõuded, millele projekt vastab ja kui see vastabki sellele, siis see ongi ehituspärane ehitusprojekt, millega seoses on isikul võimalik ka seadusest tulenevat maksusoodustust kasutada."

Pelisaare sõnul lähtub maksu- ja tolliamet enda arvamuses 2003. aastal kehtima hakanud tulumaksuseadusest, mis omakorda viitab toonasele ehitusseadusele. Seal nähaksegi ehitamisena küllalt piiratud hulka tegevusi, mis kõik nõuavad ka väga detailset projekti. Aga 2015. aastal jõustus uus ehitusseadustik, kus ehitamise mõiste on suhteliselt kõikehõlmav. Kusjuures tulumaksuseadusesesse vahepeal väiksemaid töid välistavat punkti lisatud pole.

Niisiis leiabki õiguskantsler, et alates 2015. aastast on maksu- ja tolliamet jätnud hulga väljamakseid tegemata ja nii ka seadust rikkunud. Ja inimesed, kes pole oma eluasemelaenu intresside pealt tulumaksutagastust saanud, võivad seda nüüd tagantjärgi küsima minna.

"Maksudeklaratsiooni on võimalik takkajärgi teatud piirini korrigeerida, ehk selline võimalus tõesti on," sõnab Pelisaar.

Rahandusministeerium: tapeedivahetus pole ehitamine

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist Helena Kullamaa leiab seevastu, et tulumaksuseaduses nähakse ehitamist kitsamalt ja remont selle alla ei käi. Küsimus on tema sõnul tulumaksuseaduse punktis, mis ütleb, et tulust saab maha arvata eluaseme soetamiseks võetud laenu intressid ning järgmises punktis, mis sedastab, et "soetamiseks loetakse ka ehitise püstitamist, laiendamist ja ümberehitamist ehitusseadustiku tähenduses ning ehitise ruumijaotuse muutmist ja ehitise tehnoloogilise ümberseadistamisega seotud ehitus- ja paigaldustöid ehitusloa või ehitusprojekti alusel."

"Meie toetume siin ehitusseadustikule, ja kõigil nendel juhtudel nõutakse ehitusprojekti või ehitusluba. Samas ei tähenda see, et kui projekt ja ehitusluba on olemas, saab kohe ka tulude maha-arvamise õiguse," ütleb Kullamaa.

Ta lisab, et ehitusseadustiku järgi on ümberehitamine selline töö, mille käigus muutuvad ehitise omadused oluliselt.

"Ümberehitamisena ei käsitleta ehitise üksikute osade ümbervahetamist samaväärsete vastu. Ehk siis uue kvaliteedi loomine on see, mis eristab ümberehitamist ja muud ehitamist, sealhulgas remonti. Seega ehitusseadustiku kohaselt me ei näe, et remont kuuluks ehitamise alla."

Veel toob ta näite MKM-i kodulehelt, kus vastatakse küsimusele, kas tapeedivahetus vajab ehitusluba. Vastuses leiab MKM, et tapeedivahetus pole ehitamine.

"See on selline tegevus, millega ei muudeta ehitise füüsikalisi omadusi. Aga kui ka ehitise füüsikalised omadused muutuvad, siis ei ole need muutused märkimisväärsed ja antud kontekstis olulised."

Toimetaja: Urmet KookHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: