Mikser taunib Euroopa Liidule vastandumist Eesti sisepoliitikas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Välisminister Sven Mikseri sõnul on taunitav Eesti sisepoliitikas Euroopa Liidule vastandumine.

"Meil Eestis on üha enam – tihti kunstlikult ja päevapoliitilistest huvidest ajendatuna – hakatud ennast Euroopa Liidule vastandama, muuhulgas väitega, justkui õõnestaks Euroopa Liidu ühistes otsustes ja poliitikates osalemine meie suveräänsust. Selline retoorika külvab ühiskonnas irratsionaalseid hirme, ent ei paku paraku mingeid konstruktiivseid lahendusi Seetõttu pean sellist tegevust sügavalt vastutustundetuks," ütles sotsiaaldemokraatlikku erakonda (SDE) kuuluv Mikser teisipäeval riigikogu eest peetud välispoliitika ettekandes.

Ühegi otsuseni Euroopas ei jõuta Mikseri sõnul ilma Eesti osaluseta. "Euroopa Liidu tulevik on rohkem, kui me seda endale teadvustame, meie endi kätes. Eduka eesistumise kogemusega varustatult saame jääda Euroopa Liidu tulevase arengu eestvedajate hulka, tihendada koostööd Põhjamaade, Läti, Leedu, Beneluxi riikide, Prantsusmaa, Saksamaa ja ka mitmete teiste vastutustundlikult tegutsevate liikmesriikidega."

Mikseri sõnul on Eestil soov hoida Euroopa Liidu integratsiooni võimalikult avatuna. "Neis poliitikavaldkondades, kus liigutakse nii-öelda mitmel kiirusel, eelistame meie edasi minna üheskoos võimalikult paljudega, hoides ust lahti ka nendele, kes soovivad liituda ehk hiljem," märkis välisminister.

Mikser ütles, et Euroopa Liidus on alanud diskussioon ühenduse tulevikuarengute teemal ning kutsus üles nendesse mõttevahetustesse panustama.

"Euroopa tulevikku ei saa mõistagi kujundada ainult juhid ja kõrged ametnikud. Ma loodan, et meid ootab ees ka tõsine arutelu sotsioloogide, majandusteadlaste, mõtlejate, see tähendab meie kõigi osalusel. Kutsun teid kaasa mõtlema ja osalema ka Euroopa tuleviku aruteludes, et kujundada Euroopa Liit just selliseks, millisena seda vajavad Eesti inimesed."

Mikser ütles, et tuleb hoida Euroopa Liidu kodanike poolehoidu EL-i suhtes. "Inimeste usu ja usalduse hoidmine Euroopa vastu on oluline. Vabadused on Euroopa Liidu DNA-s, aga nende edendamist tuleb jätkata poliitikatega, mis loovad kodanikele kindlustunnet. Olulised on ka piiride kaitsmine, immigratsiooniga tegelemine, majanduse edendamine, korruptsiooniga võitlemine," ütles Mikser oma ettekandes.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: