Maksumaksjate liit valis aasta vaenlaseks Ossinovski

{{1518606420000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Maksumaksjate liit valis kolmapäeval 2017. aasta maksumaksja sõbraks president Kersti Kaljulaidi ja vaenlaseks tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Maksumaksja vaenlase tiitli andis liit töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovskile ebaõnnestunud aktsiisipoliitika eest.

"Alkoholiaktsiisi ülemäära järsk tõus on toonud kaasa massilise piirikaubanduse, mis kahjustab Eesti majandust ja riigieelarvet, soodustab salakaubandust ja musta turgu ega ole pannud eestlasi vähem jooma — pigem vastupidi. Lisaks odavale alkoholile ostavad Eesti elanikud Lätist rohkelt ka muid kaupu ja teenuseid. Veelgi enam võib Eesti maksutulusid aga vähendada soomlaste ostureiside lõppemine," põhjendas liit otsust ja lisas, et mullused aktsiisitõusud tuleb tagasi pöörata.

Maksumaksja sõbra tiitli sai president Kersti Kaljulaid magustatud joogi maksu seaduse väljakuulutamata jätmise eest.

"Uue maksu lisandumine oleks andnud piirikaubandusele veelgi rohkem hoogu ning süvendanud kahjulikke tagajärgi Eesti majandusele ja Eesti inimeste tervisele. Maksumaksjate liidu arvates on valitsuskoalitsioon asunud liiga agaralt Eesti maksusüsteemi ümber korraldama. Maksuseadusi muudetakse liiga kiiresti ning ilma mõjusid hindamata ja asjatundjaid kaasamata," selgitas liit.

Ossinovski kaitses alkoholipoliitikat

Minister Ossinovski kommenteeris Facebookis, et keerukad reformid peavadki tekitama elavat arutelu ning neid saadab alati ka teravdatud kriitika.

Ta tõi välja, et nii nimetati 2001. aastal maksumaksja vaenlaseks Eiki Nestor, sest ta pani aluse universaalsele töötuskindlustuse süsteemile. "Siis öeldi selle kohta paha-paha, täna ei kujuta me Eestit selleta ette. Masu ajal oleks ilma selleta terendanud Eestil ees sotsiaalne katastroof," selgitas Ossinovski.

Samuti meenutas ta, et 2014. aastal sai vaenlaseks Jürgen Ligi, kuna viis riigikokku plaani piirata laiaulatuslikke käibemaksuvargusi. "Järgnevatel aastatel ongi selle tulemusena käibemaksu kümnete miljonite võrra enam laekunud. Näib, et maksumaksja liit kaitseb hoopis maksu mittemaksjaid, " kommenteeris ta.

Rääkides 23 miljoni euro suurusest alalaekumisest riigieelarvesse, kirjutas Ossinovski, et aktsiisipoliitika on rahandusministri, mitte terviseministri vastutusala.

"Teiseks, alalaekumisest moodustab valdava osa kange alkoholi aktsiisi prognoositust suurem piirikaubandus ning vastavad otsused tehti aastal 2014 ja 2015 Jürgen Ligi ja Taavi Rõivase eestvõttel. Mina toetasin laugemat aktsiisitõusu. Tänane valitsus on kange alkoholi aktsiisitõusu hoopis leevendanud," lisas ta.

Varasematel aastatel on maksumaksja vaenlaseks valitud näiteks Mihhail Stalnuhhin ja Priit Toobal, Reformierakond ja Jürgen Ligi, Juhan Parts ning Tallinna volikogu koalitsioon ja linnavalitsus.

Maksumaksja sõbra tiitli on eelnevalt saanud näiteks Eesti Vabaerakond, Toomas Hendrik Ilves, õiguskantsler Indrek Teder ja tarbijakaitseamet.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: