Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Morawiecki kritiseeris kollektiivkaitsele liiga vähe kulutavaid riike

NATO, Eesti ja USA lipp. USA sooviga oma panust vähendada kasvab ka Eesti osa NATO eelarves.
NATO, Eesti ja USA lipp. USA sooviga oma panust vähendada kasvab ka Eesti osa NATO eelarves. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Poola parempoolne peaminister Mateusz Morawiecki avaldas neljapäeval Berliini visiidile suundudes arvamust, et liiga vähe kollektiivkaitsele kulutavad NATO liikmesriigid on alliansi parasiidid.

Morawiecki ei nimetanud otseselt Saksamaad, kuid kritiseeris alliansi liikmeid, kes kulutavad kaitsele vähem kui ettenähtud kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT), mida on neilt korduvalt nõudnud ka USA president Donald Trump.

Riik, mis saab osa NATO kollektiivkaitsest, kuid kulutab vaid protsendi SKT-st on Morawiecki sõnul "parasiit, kes ohustab Lääne ühtsust".

Saksamaa sõjalised kulutused ulatuvad 1,2 protsendini SKT-st.

Morawiecki ütles Saksa ajalehele Die Welt ka, et Euroopa ei suhtu kaitsesse piisava tõsidusega, vaid "elab Pax Americana vihmavarju all".

"Aga ka Euroopa kohta käib ütlemine: tahad rahu, valmistu sõjaks," lisas ta.

Poola peaministri sõnul on uskumatu, et paljud sakslased usaldavad Vene presidenti Vladimir Putinit rohkem kui Trumpi.

Poolal on olnud Saksamaa ja Euroopa Liiduga kokkupõrkeid mitmes küsimuses, ta on keeldunud EL-i põgenikekvoodist ja jäänud kindlaks vastuolulisele kohtureformile.

Saksa kantsler Angela Merkel tervitas mõne päeva eest Morawiecki eelolevat visiiti kui võimalust avada hoolimata erinevatest seisukohtadest mõnes küsimuses kahe riigi suhetes uus peatükk.

Morawiecki seevastu osutas uutele konfliktiallikatele, seal hulgas kavandatavale Vene-Saksa gaasijuhtmele NordStream 2, mis hakkaks kulgema mööda Läänemere põhja ja läheks Poolast mööda.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: