Pakaseline ilm pakub sel talvel tööd jäämurdjatele

Foto: ERR

Pärnust tuleb praegu jääd murda 13 miili kaugusel. Seda teeb Turust pärit Protector, sest Eva 316 seisab rikke tõttu kai ääres. Koostatav jäämurde kava paneb paika, mitu jäämurdjat Eestil peab olema.

Eva 316 sai esmaspäeval uue turbiini. Laev oli rikkega rivist väljas alates 28. jaanuarist. Eva mootorid on valmistanud Caterpillari firma ja varuosi tuleb tellida USA-st. Nende kohalejõudmine võttis aega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nüüd need on kohal ja remont käib. Me sügavalt loodame, et hooldusfirma saab sellega hakkama nädala lõpuks," ütles Veeteede Ameti peadirektori asetäitja Taivo Kivimäe.

Vajaduse korral Eva asendamiseks tehakse igal aastal hange tagavaralaevale. Praegu asendab Evat Turust pärit Protector.

Eva jäämurdmise kulud päevas on 15 000 eurot, Protector läheb maksma 17 000 eurot.

Jää on tulekul ning võib arvata, et peagi on tööd ka Botnical ja Tarmol, mis peavad hoidma jäävabadena meie põhjaranniku sadamad.

"Värsked uudised tulevad meie riigi ilmateenistusest. Kunda juures on meil 5-6 sentimeetrit ja tuleb mühinaga peale. Pärnus oleme jää murdmisega kuskil 13 miili kaugusel Pärnu sadamast. Ülejäänud on selline lahtine sulp, millest laevad pääsevad läbi," selgitas Kivimäe.

Taivo Kivimäe tõi näite, kuidas soomlastel ei õnnestunud viie päeva jooksul sadamaid jäävabadena hoida, mis andis löögi riigi majandusele aastateks. Seejärel otsustasid soomlased ise hakata jäämurdjaid ehitama.

Euroopa Liidu toel tehtud uuring näitab, kui palju maksaks meie kahe vanema jäämurdja Eva 316 ja Tarmo tööea pikendamine veel 15 aastat.

"Aga me teame, et Botnica läks maksma meil 50 miljonit eurot, nii et siit on väga lihtne teha järeldused, et Tarmot sellise kalli raha eest uuendada ei ole tõhus mõte. Seega on vaja selle aasta jooksul otsustada, kuidas me läheme edasi," rääkis Kivimäe.

Eestis on koostamisel jäämurde kava, mis sätestab, mitu jäämurdjat meil peab olema.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: