Botnica võib minna asendama Kanada jäämurdjaid, Tarmo pannakse müüki ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti jäämurdjate valmisolekus hoidmine maksab aastas umbes kuus miljonit eurot. Samal ajal kui moodsaim jäämurdja Botnica ei tööta, pole vanimast jäämurdjast Tarmo enam asja, sest selle kaasajastamine oleks liiga kallis.

Viimane kord oli Soome Laht suuremas ulatuses jäätunud kuus-seitse aastat tagasi. Vaid Pärnu lahel on igal talvel tööd jäämurdjal Eva, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelmisel hooajal oli Botnical Soome lahel kolm tööpäeva. Vana Tarmo aga jäigi kai äärde.

"Eelmisel aastal küll jää kaugemale ei tulnud kui Sillamäe sadamast natuke lääne poole. Aga eelmisel aastal oli Sillamäe juures jää vähemalt nii paks, et me tõime sisse Botnica jaoks rekordsuure laeva, mis oli 260 meetrit pikk ja 43 meetrit lai," rääkis TS Shipping juhatuse liige Ülo Eero.

Botnica on multifunktsionaalne varustuslaev, mis võiks seilata ka kaugetes vetes, kui ainult leiduks tööd. Praegu käivad läbirääkimised Kanadaga. Nimelt on USA ja Kanada asunud oma jäämurdjaid moderniseerima ning otsivad mujalt selleks ajaks asendust.

"Ilmselt meie oleme üks nendest. Ka nüüd, veebruaris ma lähen Montreali, et pikemalt rääkida nendega tingimustest, kas see on ainult suveks või soovivad nad meid ka talveks," ütles Eero.

Eestis on valmisolekus neli jäämurdjat, millest Veeteede Ametile kuulub kaks - Eva ja Tarmo. Kumbki pole aga esimeses nooruses. Eva moderniseerimine maksaks pool miljonit eurot, et laev veel 10-15 aastat jääd lõhuks. Tarmo on oma jää murdnud ja läheb arvatavasti müüki.

"Mitu potentsiaalset huvilist on avaldanud valmidust see laev ära osta just sel eesmärgil, et see ehitada ümber kruiisilaevaks. Meil kindlasti on vaja teha otsus 2018. aasta jooksul," selgitas Veeteede Ameti peadirektor Rene Arikas.

Kui Tarmo läheb jäämägede vahele kruiisireisijaid vedama, tuleb lahendada küsimus, kuidas ja kas üldse seda laeva asendada. Kõne alla tuleks jäämurdja rentimine teisest riigist, kasutatud jäämurdja ost või kolme jäämurdjaga läbiajamine.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: