Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Interaktiivne graafik: Vabaduse väljakule koguneb tuhat sõdurit tehnikaga

Kaitsejõudude paraad Vabaduse väljakul
Kaitsejõudude paraad Vabaduse väljakul Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Eesti omariikluse väljakuulutamise 100. aastapäeva puhul rivistub sel laupäeval Vabaduse väljakule 1100 sõdurit ja ligi sada ühikut tehnikat. Tegime graafilise ülevaate, kuidas hakkavad liputoimkonnad, liitlaste sõdurid ja sõjamasinad Vabaduse väljakul paiknema.

 

Kaardile klõpsates näeb üksuste paiknemist Vabaduse väljakul. Graafik: Allan Rajavee

Esindatud on kõik väeliigid, kaitseväe ühendatud õppeasutused, Balti kaitsekolledž, Vahipataljon, staabi- ja sidepataljon, 1. ja 2. jalaväebrigaad, toetuse väejuhatus, Kaitseliidu Rapla maleva tankitõrjerühm ja Harju maleva miinipildujarühm, Naiskodukaitse ning Kaitseliidu Tallinna maleva akadeemiline malevkond. Samuti osalevad paraadil sisekaitseakadeemia kadetid.

Liitlastest on paraadil esindatud Soome, Prantsusmaa, Georgia, Itaalia, Läti, Leedu, Poola, Rootsi, Ukraina ja Ameerika Ühendriikide liputoimkonnad. Samuti osalevad paraadil NATO Eesti lahingugruppi kuuluvad Suurbritannia ja Taani üksused.

Sobiva ilma ja mitte liiga madala pilvkatte korral toimub senistest paraadidest suurim lennuvahendite ülelend. Ülelendu alustavad Eesti õhuväe neli kopterit Robinson R-44, neile järgnevad kaks Ameerika Ühendriikide kopterit UH-
60 Black Hawk ning seejärel lendavad politsei- ja piirivalveameti lennusalga kolm kopterit Augusta Westland AW139.

Kopteritele järgnevad lennukid. Plaanide kohaselt lendab esimesena politsei- ja piirivalveameti lennuk L-410, millele järgnevad Eesti õhuväe kaks reaktiivõppelennukit L39, siis Ämaris baseeruva Itaalia õhuturbesalga kolm
hävitajat Eurofighter ning Leedus Šiauliais baseeruva Taani õhuturbesalga kaks hävitajat F-16. Ülelennu lõpetavad praegu Ämaris asuva USA eskadrilli kaheksa hävitajat F-16.

Kaardil olevatele mummudele klõpsates näeb üksuste liikumist paraadi ajal. Kaart: Anette Parksepp

Toimetaja: Allan Rajavee, Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: