Maanteeametil ja politseil puudub ülevaade jänest sõitvatest raskeveokitest ({{commentsTotal}})

Foto: Maanteeamet

Veokijuhtide hinnangul jätavad välismaised veokijuhid Eestis sellest aastast kehtima hakanud teekasutustasu massiliselt maksmata, peamiseks põhjuseks kehvad maksevõimalused. Maanteeamet on järjest avanud ka füüsilisi maksuvõimalusi piiril, ent ülevaadet, kui paljud raskeveokid ilma piletita Eestimaa teedel sõidavad, pole ei neil ega ka järelevalvet teostaval politseil, kellel puudub ulatuslik võimekus selleks.

Mitmed veokijuhid leiavad, et uuest aastast kehtima hakanud teekasutustasu maksmist kontrollitakse, kui üldse, üksnes Eesti veokite puhul. Välismaalased aga jätavad tasu krooniliselt maksmata, sest füüsilisi kohti, kus kaardiga või sularahas maksta, on vähe, samuti on järelevalve olematu.

ERR.ee-ga suhelnud veokijuht ütleb, et tegi koos oma kolleegidega sadamas ise Poola veokitele pistelist kontrolli, et oma kahtlustele kinnitust saada.

"Neljast Poola numbrist oli pileti ostnud üks, järgmisel nädalal seitsmest poolakast jälle üks. Eesti vedajalt võetakse raha, välismaalased sõidavad ilma," kurtis PN Transpordis veokirooli keerav Arvi Laks.

Laksi sõnul on Poolas igal pool teedel kontrolörid väljas, Eestis pole ta aga veel kordagi teemaksukontrolli kohanud.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) juhtivkorrakaitseametnik Kalmer Tikerpe tunnistab, et spetsiaalselt teemaksu tasumise seirega tegeleb igas prefektuuris üks üksus ehk riigi peale kokku neli; nende koosseisu kuulub umbes 50 inimest. Siiski, pistelist kontrolli saavad teha kõik teedel liikuvad patrullid, ja seda ka tehakse.

"Vaid politsei kommertssõidukite kontrollüksus teeb sihitatud järelevalvet sõidukite üle, mis peavad teetasumaksu tasuma. Ülejäänud politseinikud teevad seda üldise liiklusjärelevalve käigus. Teekasutustasu maksmist saab kontrollida e-politsei seadmega, mis on igas politseisõidukis," ütles Tikerpe ERR-ile. "Aasta algusest 4. veebruarini tegid politseinikud 6565 päringut teekasutustasu registrisse. Sel perioodil alustati kolme Eesti kodaniku suhtes väärteomenetlust teekasutustasu maksmata jätmise osas."

Tikerpe rõhutab, et uuest aastast kehtima hakanud uue tasu puhul polnud esmatähtis trahvimine, vaid uuele maksule tähelepanu juhtimine. Siiski möönab ta, et maksevõimalused - ehkki need on juba ka paranenud -, peaksid siiski kättesaadavamad olema, iseäranis välismaistele juhtidele.

"Maksu tasumise tingimused peavad olema kõikidele juhtidele ja ettevõtetele ühetaolised," rõhutab Tikerpe.

Sama leiavad ka veokorraldajad.

"Lihtsuses peitub võlu. Maksmine peab olema võimalikult lihtsaks tehtud," ütleb DSV Transpordi regionaaldirektor Alvar Tõruke. Ehkki ta kinnitab, et nemad sellest vaesemaks ei jää, kui Läti veokid tasu maksmata jätavad, ihkab ta siiski e-riigile kohaselt lihtsaid nutilahendusi. "Kui peab otsima sadamas kindlat punkti, on keeruline."

Lisaks kodulehele ka piiripunktid

Palju võib teedel vurada Eesti või välismaiseid veokeid, kel tasu maksmata, pole aimu ei maanteeametil ega PPA-l. Automaatkontrolli, mis tuvastaks mittemaksjad, piiril ei ole. Maanteeamet möönab, et arenguvõimalusi veel on.

Lisaks spetsiaalselt teekasutustasu kogumiseks mõeldud kodulehele teetasu.ee on laienenud ka füüsilised võimalused tasu maksmiseks. Nii saab piletit lunastada ka Narva, Luhamaa, Koidula ja Ikla piiripunktis ning Tallinna, Muuga, Sillamäe ja Paldiski Lõunasadamas. Ka Läti Virši-A tanklaketi teenindusjaamades ja Leedu-Poola piiril UAB Monetise teeninduspunktis saab Eesti teemaksu maksta.

Eesti tanklad aga raskeveokitest huvitatud ei ole. Üksnes kolmes tanklas üle Eesti on võimalik teemaksu maksta, ent ükski Cirkle K jaam veokijuhte ei teeninda.

"Teekasutustasu ei saa tasuda Circle K tanklates, sest tanklaketil ei ole olnud huvi antud teenust pakkuda. Tanklaketi hinnangul ei ole see neile kasumlik. Nende hinnangul tuleksid veoautojuhid jaamadesse teekasutustasu ostma väga harva. Maanteeamet on Circle K tanklaketiga praegu siiski üritamas läbi rääkida, et Häädemeeste tanklas teekasutustasu tasuda saaks," lubas maanteeameti liiklusjuhtimiskeskuse erivedude koordinaator Mait Klein ERR-ile.

Maanteeamet on alates aasta algusest kogunud teekasutustasu kokku ligi 5,3 miljoni euro eest, sellest Eesti veokite eest 4,3 miljonit eurot. See on maanteeameti hinnangul ootuspärane - aastaseks laekumiseks prognoosisid nad 17 miljonit eurot. Enamik teekasutustasust on laekunud kodulehe vahendusel.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: