Soome on kehtestamas teekasutusmaksu ({{commentsTotal}})

Veoautod.
Veoautod. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome parlamendile esitati kolmapäeval eelnõu, mille kohaselt kehtestataks rohkem kui 12 tonni kaaluvatele veoautodele teekasutusmaks.

Praktikas kehtestatakse see välismaal registreeritud veoautodele, sest kuigi seda kogutakse ka kodumaistelt veoautodelt kompenseeritakse see Soome veoautode puhul nn diislimaksu langetamisega, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Logistikasektori esindusorganisatsioonide andmetel on välismaiste veoautode osakaal Soome teedel rohkem kui üheksa protsenti.

Esindusorganisatsiooni SKAL juht Petri Murto märkis, et senine olukord on olnud tasakaalust väljas.

"Soome on üks viimaseid Euroopa Liidu liikmesriike, kus teekasutusmaks kehtestatakse. Seni on Soome firma pidanud alati välismaale minnes teekasutustasu maksma, kuid välismaine ettevõte on siin sõitnud sellist tasu maksmata," nentis ta.

Euroopa Liidu liikmetest kehtestas teekasutustasu eelmise aasta algusest näiteks Eesti. Rootsis on selline maks kehtinud juba pikemat aega.

Murto rõhutas, et tegu ei ole kuidagi kodumaiste firmade soosimisega, vaid asi on õigluses.

Teekasutusmaks jääks plaani kohaselt vahemikku 400 kuni 1121 eurot aastas, sõltuvalt veoauto omadustest. Kergemaid veoautosid maks ei puudutaks.

Soome valitsus prognoosib, et teekasutusmaksuga õnnestuks koguda umbes kuus miljonit eurot. Kehtima peaks see maks hakkama 2021. aasta algusest ning eelnõu loodetakse heaks kiita veel parlamendi praeguse koosseisu ajal ehk enne aprillikuiseid valimisi.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: