USA õpetajatele koolide relvastamise idee ei meeldi ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

USA vanal taval, õigusel ja vabadusel omada relva on pikk ajalugu, ent täna ollakse jõudnud seisu, kus president, kes ei saa enam vaiki olla, pakub välja lahenduseks kooliõpetajate relvastamise. USA õpetajate ühendusele see idee ei meeldi.

Florida koolitulistamine oli juba 18. sel aastal. Kooli endine õpilane, kelle kohta teati, et tal on keeruline minevik, et ta on relvahull, kelle kohta tehti isegi nalja, et küllap just temast saabki koolitulistaja, tegi asja ära. Kooli relvastatud turvamees lõi otsustaval hetkel põnnama ja lasi sellel kõigel juhtuda, vahendas "Välisilm".

"Ta oleks pidanud hoonesse sisenema, suhtlema tapjaga, tapma tapja," kommenteeris Browardi maakonna šerif Scott Israel.

"Mida ta tegi! Ta oli selliseks juhtumiks treeninud kogu oma elu. Kuid kui saabus aeg olla õiges kohas ja teha õiget asja, ei järkunud tal selleks julgust või juhtus midagi. Kohe päris kindlasti tegi ta halba tööd," kommenteeris ka president Donald Trump.

Koolitulistamiste arv USA-s ei ole lihtsalt suur, nende hulk on ka kiirelt kasvamas. "Sellisele massilisele julmusele, mis leiab aset meie maal, pole võrdlust mitte kusagil mujal," tõdes demokraadist senaator Chris Murphy.

USA relvaäri toetub vabariiklastele. Juba on Riiklik Tulirelva Assotsiatsioon süüdistanud demokraate koolitulistamiste ärakasutamises oma sotsialistliku agenda läbisurumiseks.

Samas toetab relvaseaduse karmistamist hetkel kaks kolmandikku ameeriklastest ja Trump ei saa enam rääkida juttu teemal, et relv ei ole halb, vaid inimene, kes seda halvasti kasutab.
Ja on selge, et ei saa mööda vaadata noortest Florida kooliõpilastest, kes nõuavad meeleavaldustel õigust koolis ellu jääda.

Sestap tuleb Trumpil tegutseda. Esmalt on ta lubanud keelustada sedasorti seadmete müügi, mille abil on võimalik teha poolautomaatrelvast automaatrelv. Ta on lubanud karmistada relvaostjate taustakontrolli.

"Me võtame selle asja ette. Me muudame seda asja. Ma näen, et kongress tahab selle asjaga esimest korda tegeleda. Kohe kindlasti tuleb tugevdada taustakontrolli, Kõik on sellega nõus. Ja me teeme taustakontrolli väga tugevaks," kinnitas Trump.

Trump lubab anda relvad ka õpetajatele. "Relvavaba kool kutsub neid hulle tulistama tulema. Kui koolid pole enam relvavabad, kuid õigetel inimestel koolis on relvad, professionaalselt treenitutel, näete te selle kõige lõppemist. Seda ei juhtu enam. Meie koolid on enamasti relvastamata ja see teeb neist ohtlikud kohad," põhjendas president.

Koolide relvastamine on õpetajate ühenduse hinnangul jabur mõte.

"See on kohutav idee ja ausalt, see tekitab hoopis hullemaid probleeme. See saadab julgeoleku kohta vale signaali ja see toob kooli relvi juurde, mitte ei võta vähemaks. Lapsevanemad, lapsed, õpetajad, ma ei tea, kuidas oma kurbust veel selgemalt väljendada, tahavad näha koole turvaliste paikadena, kus tegeletakse õpetamise ja õppimisega," ütles Ameerika Õpetajate Föderatsiooni president Randi Weingarten.

"Ma olen õpetanud lapsi 20 aastat ja ma olen seda tööd teinud, sest ma armastan lapsi. Õpetamine relvaga on hirmutav ja see ei ole see õhkkond, milles ma tahan, et mu õpilased õppima peaks," märkis Texases töötav matemaatikaõpetaja Kenya Symonette.

Relvaga õpetamise vastu on ka New Yorgis ERR-i korrespondendi Maria-Ann Rohemäega kõnelenud õpetaja.

"Õpetajana arvan ma, et meil ei peaks relvi koolis olema. Meil pole üldse relvadega mingit kokkupuudet olnud. /.../ Ei, õpetajatele ei ole koolis relvi vaja," rääkisid Flora ja Tim.

"Tulevad muutused, seadusandluses. Ma usun, et relvakontrolli küsimuses tuleb palju muutusi. /.../ Sest noored inimesed on selle eest välja astunud," lisasid nad.

Tegelikult on Ühendriikides juba koole ja õpetajaid, mis on juba relvastatud. Selliseid osariike on kaheksa. Üks neist on Colorado.

Teadusõpetaja Karl Donnelson on koolis relva kandnud juba aasta aega.

Näib aga, et seekordne koolitulistamine Floridas on tekitanud vähemalt mingi tugevama väreluse küsimuses, mis näib olevat Ühendriikides lahendamatu, kuna relva kandmise ehk iseenda kaitsmise õigus on USA üks vabaduse alustalasid.

Relvi lubavate seaduste vastaseid protestiaktsioone on viimastel nädalatel toimunud kõikjal riigis. Protestivad lapsed.

"Tuleb uus aasta ja sa tead, et tuleb ka uus tulistamine. Tulevad uued ohvrid, tulevad uued pisarad. Millal ma ka pole teel kooli, ma kardan, et mis siis, kui see on viimane kord, mis siis, kui see on viimane kord, kui ma näen oma vanemaid," rääkis üks protesteerija.

"Arvan, et noored ise võtavad asja üles, seda on raskem ignoreerida. Lapsevanemad on asjast hoopis rohkem huvitatud. Aina enam lapsi on sellest mõjutatud. Lapsed, kui lähevad kooli, aina enam inimesi on hakanud muretsema, et kas ma neid õhtul ikka üldse enam näen," kommenteeris New Yorgi elanik.

Sotsiaalmeediasse on jõudnud ka esimesed postitused isikutest, kes on otsustanud oma relvad ise hävitada.

Florida koolitulistamise üle elanud õpilased naasevad kooli

Sel nädalal algavad jälle tunnid Florida keskkoolis, kus paar nädalat tagasi hukkus koolitulistamises 17 õpilast. Pärast puhkust koguneb ka USA kongress, mille liikmeid survestatakse relvaseaduseid karmistama. Ettepanekuid on mitu, erakondadevahelist üksmeelt aga vähe.

Nädalavahetusel läksid Marjory Stoneman Douglase õpilased pärast tulistamist esimest korda koolimajja tagasi, et viia lõpuks koju koolikotid ja muud isiklikud asjad. Tunnid algavad keskkoolis taas kolmapäeval, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma natukene kardan, mis tunne on tagasi minna ja mitte näha Aaron Feisi peaväravas suure naeratusega lehvitamas. Me ei saa jätkata oma väikeseid veidraid vestlusi. Ja lihtsalt see, et ta suri siin. Ta päästis kuus last, püsides nende peal," rääkis Marjory Stoneman Douglase keskkooli õpilane Mikayla Stravitz.

Florida keskkooli endised õpilased kogunesid aga solidaarsusmarsile, kus hüüdsid kooli maskotile viidates: "Ükskord kotkas, alati kotkas".

Kuu aja pärast toimub USA pealinnas Washingtonis suurmeeleavaldus, millega nõutakse karmimaid relvaseaduseid. Sarnased väiksemad õpilaste korraldatud meeleavaldused on toimunud juba mitmes USA linnas.

"Kõik minu klassis jäid ellu, aga kahjuks mitte kõik minu koolis. Sellepärast me võitlemegi muutuste eest," ütles Marjory Stoneman Douglase keskkooli õpilane David Hogg.

Kümnepäevase puhkuse järel kogunesid ka USA kongressi liikmed, kes peaksid hakkama relvaseaduste karmistamist arutama.

Räägitud on teatud tüüpi relvade ja lisaseadmete keelamisest, aga ka relvade ostmiseks lubatud vanusepiiri tõstmisest.

USA president Donald Trump on omakorda teinud ettepaneku õpetajate relvastamiseks.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: