Trump toetab keeldu poolautomaate automaatrelvaks muutvale seadmele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: George Frey/Getty Images/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump avaldas teisipäeval toetust poolautomaatrelvast automaatrelva tegeva seadme keelustamisele.

Trump, kes on nimetanud koolide turvalisust enda "tähtsaks prioriteediks", ütles, et allkirjastas memorandumi, mis "annab justiitsministrile juhised pakkuda välja regulatsioonid, mis keelustavad seadmed, mis muudavad seaduslikud relvad automaarelvadeks".

"Me ei saa piirduda tegudega, mis panevad meid tundma, justkui me oleks olukorda pööret toomas," sõnas president Valges Majas 12 ameeriklase kangelaslikkuse eest autasustamise tseremoonial. "Me peame ka tegelikult olukorda pöörde tooma."

Trumpi sõnul tuleb "mineviku klišeedelt ja väsinud debattidelt üle minna tõenditel põhinevatele lahendustele ja tegelikult toimivatele julgeolekumeetmetele".

"Me peame tegema oma laste kaitsmiseks senisest rohkem," rõhutas riigipea.

Üleskutsed selliste seadmete keelustamiseks on sagenenud pärast seda, kui Stephen Paddock kasutas 1. oktoobril mitut sellist relva 58 kontserdikülastaja tapmiseks Las Vegases USA lähiajaloo ohvriterohkeimas massitulistamises.

Trump ütles, et kohtub sel nädalal tudengite, kohalike liidrite ning õiguskaitseametkondade esindajatega, et töötada välja "konkreetsed sammud" koolide turvalisuse tagamiseks, õpilaste ja kogukondade kaitsmiseks. "See hõlmab tervemõistuslike julgeolekumeetmete rakendamist ning vaimse tervise probleemidega tegelemist," sõnas president.

Florida Parklandi linna keskkoolis eelmisel nädalal poolautomaatrelvaga 17 inimest tapnud Nikolas Cruz (19) oli kaaskodanikele varem häiriva ja ebastabiilse käitumisega silma jäänud ning talle lähedane isik hoiatas viis nädalat enne tulistamist Föderaalset Juurdlusbürood (FBI), et Cruz on ohtlik. Hoiatusele samme ei järgnenud.

Cruz ostis veretöös kasutatud poolautomaatrelva seaduslikult ning Valge Maja teatas teisipäeval, et kaalub selliste relvade ostmiseks lubatud vanusepiiri tõstmist.

Kaks kolmandikku ameeriklastest toetab karmimaid relvaseadusi

Üle kahe kolmandiku ameeriklastest toetab USA lõtvade relvaseaduste karmistamist, näitasid küsitlustulemused teisipäeval nädal pärast 17 inimelu nõudnud koolitulistamist.

Florida osariigis Parklandi linnas Marjory Stoneman Douglase keskkoolis 14. veebruaril aset leidnud tragöödia šokeeris paljusid ameeriklasi, on innustanud tudengeid algatama relvavägivalla vähendamise kampaaniaid ja asetanud kongressi ning Donald Trumpi administratsiooni rambivalgusse kaaluma kas ja missuguseid muudatusi tuleks Ühendriikide relvaseadustesse teha.

Relvaseaduste karmistamist toetab 66 protsenti ameeriklastest 31 protsendi vastu, selgu Quinnipiaci ülikooli üleriigilisest küsitlusest. Ülikool nimetas näitajat "kõrgeimaks toetuse tasemeks" relvaseaduste karmistamisele alates küsitluste läbiviimise algusest sellel teemal 2008. aastal.

Küsitlusest selgus ka, et karmimaid relvaseadusi toetab enamik relvaomanikke (50 protsenti 44 vastu) ja nende toetus relvaostjate universaalsele taustakontrollile on kerkinud 97 protsendini.

"Kui te arvate, et massitulistamised ameeriklasi ei liiguta, siis peaksite oma seisukohad ümber vaatama," ütles Quinnipiaci abidirektor arvamusuuringute alal Tim Malloy avalduses. "Toetus karmimatele relvaseadustele on tõusnud pisut vähem kui kahe aastaga 19 protsenti," sõnas ta.

2015. aasta detsembris toetas Quinnipiaci arvamusuuringu järgi relvaseaduste karmistamist 47 protsenti ameeriklastest.

Uuringust selgus ka, et karmimaid relvaseadusi toetab 86 protsenti demokraatidest ning 34 protsenti vabariiklastest.

Trump avaldas esmaspäeval toetust kahe partei toetusega jõupingutusele laiendada ja tõhustada riiklikku taustakontrollisüsteemi relvaostude puhuks.

Kongressis on alates 2012. aastast, kui tulistaja tappis Connecticuti osariigis Sandy Hooki põhikoolis 20 last ja kuus täiskasvanut, esitatud mitu relvaseaduste karmistamist käsitlevat seaduseelnõud. Muuhulgas on püütud keelata poolautomaatsete relvade ning üle 10 padruni mahutava salvega relvade müük ning viia sisse universaalne taustakontroll. Ükski neist pole kongressi vabariiklaste vastuseisu tõttu seaduseks saanud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: