Jaanus Nõgisto raskustes kitarritootja kadumist ei usu

Foto: ERR

Üks juhtivaid kitarritootjaid Gibson on laostumise äärel. Kui ettevõte ei tasu suveks sadadesse miljonitesse ulatuvaid võlgu, tuleb kitarride tootmine lõpetada. Eesti muusik Jaanus Nõgisto Gibsoni kadumist ei prognoosi.

Kitarrid, milleta poleks roki praegust helipilti, said alguse 1902. aastal Michiganis asutatud ettevõttest, mis tootis mandoliine. Üks selline mudel on ka muusik Jaanus Nõgistol. Tema sõnul on Gibsoni firma kehvi hetki üle elanud varemgi, vahendas "Välisilm".

Gibsoni seni kuulsaim kitarr oli alguses täielik ebaõnnestumine. "Kõige naljakam hetk tõi kaasa kõige legendaarsema ja ikoonilisema elektrikitarri sünni. /.../ Gibson palkas endale disaineriks sellise mehe, kelle nimi oli Les Paul," rääkis Nõgisto.

1950. aastate lõpus ei tahtnud keegi kitarri, mis kaalus peaaegu sama palju kui kergekuulipilduja. Tootmine katkestati, kuni Les Paul'i kitarri avastasid inglise rokitähed.

"Eric Clapton, Jeff Beck, Jimmy Page, Keith Richards, Al de Meola - terve rida. Me ei kujuta ettegi neid mehi ilma justnimelt selle mudelita, sest kahtlemata nad mängivad teisigi kitarre, kuid selle kitarri mängisid nad äkki kuulsaks. Neid pille oli vähe, nende hind tõusis lakke ja Gibson pidi oma selle pilli liini taastama," selgitas Nõgisto.

Eelmisel nädalal ilmus uudis, et Gibsoni kitarritootmine on laostumise äärel. Suveks tuleb maksta ära võlg, mis ulatub üle 370 miljoni dollari ehk üle 300 miljoni euroni. Põhjus - Gibson on aastate jooksul ostnud elektroonikafirmasid ja võtnud laene, kuid investeeringud peavad end ära tasuma.

Jaanus Nõgisto arvab, et halvimal juhul ostab keegi firma ära. "Mina ei usu iialgi, et selline nii võimas kaubamärk nagu Gibson lihtsalt ära kaob. Küllap leitakse mingid ärilised või disaini lahendused ja see firma jätkab, sest mina ei kujuta muusikatööstust ilma sellise instrumendita, mille nemad on loonud, ette. Neid mudeleid on palju," ütles Nõgisto.

Kui Gibson peaks tootmise lõpetama, muutub Nõgisto pill iga aastaga kallimaks. Ka siis, kui Les Paul'i edasi toodetakse, on seda väga raske teha nagu vanasti.

"Probleem on puumaterjalis - näiteks Brasiilia roosipuu langetamine on vangla ähvardusel keelatud. Mahagoni jääb maailmas üha vähemaks seoses metsade maharaiumisega. Korralikult suretatud vaher, millest koosneb selle pilli pealmine kiht, seda vanasti suretati 50 aastat, enne kui sest pill tehti. Praegu, ma kardan, et odavama otsa pillid tehakse - nii kui palk tuleb, saetakse lehtedeks ja sellest tehaksegi pille," kirjeldas Nõgisto.

Muusik Tõnu Tõun Timmi hinnangul võiks Gibson toota vähem, kuid paremini. "Nagu teeb see mees, kes toodab mõne pilli aastas, aga need on väga head. Ta ei kaota kunagi oma turgu, sest õnneks leidub pillimehi, kes tahavad, et nendel oleks kõige parem," selgitas ta.

Kõik sõltub sellest, millist muusikat peab kõige paremaks kuulaja - kas vana kooli rokk elab üle popmuusika uputuse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: