Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EAS: unikaalne vaateratas toob aastas turismitulu 7 miljonit eurot

Ülemiste vaateratas
Ülemiste vaateratas Autor/allikas: taevapark.ee

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (AS) poolt 1,44 miljoni euroga rahastatav Super Skyparki vaateratas Tallinna lennujaama lähistel toob asutuse hinnangul 7 miljonit eurot turismitulu aastas.

Tallinna tuiksoonele lennujaama ja uue raudteejaama lähedale rajatav ja Tallinnale 120 meetri kõrguselt vaate avav atraktsioon hakkab Eestile turismitulu tooma alates oktoobrist. EAS-i teatel on projekti eestvedajatel ambitsioon jõuda Eesti seni kõige külastatavamate atraktsioonide etteotsa, saavutades juba avamisejärgsel aastal üle 300 000 piletiga külastaja, kellest umbes 15 protsenti (45 000) on väliskülastajad.

Rahvusvaheliste pereturismi atraktsioonide toetusmeetmest toetusena antav 1,44 miljonit eurot moodustab vaateratta projekti kogumaksumusest 45 protsenti. Lisaks rajab ettevõtja omavahenditest veel Eesti suurima 6000-ruutmeetrise meelelahutus- ja vabaajakeskuse. Selle sisuks on 10 meetrit kõrge ronimislinnak, 360° 4D kino, teaduskeskus ja batuudikeskus. Vaateratas, mis paigaldatakse hoone katusele, avab Tallinnale vaate 120 meetri kõrguselt.

EASi turismiarenduskeskuse direktori Tarmo Mutso sõnul on loodava atraktsiooni sisu lihtne ja arusaadav.

"Pereatraktsioon loob tegevusvõimalusi tundideks ja motiveerib täiendavaid ööbimisi nii madal- kui kõrghooajal, tuues turismitulu hinnanguliselt 7 miljonit eurot aastas. Lisaks luuakse kokku ligi 80 uut töökohta,“ lausus Mutso.

"Soovime muutuda üha populaarsemaks pereturismi sihtkohaks, kuna lastega pered viibivad Eestis kauem. Nad külastavad reeglina pealinna, kuid käivad hea meelega ka Tallinnast kaugemal ning tulevad meelsasti uuesti järgmisi objekte või uusi näitusi avastama,“ lisas ta.

Super Skyparki eestvedaja Alar Kajari sõnul on vaaterattad olnud Euroopa pealinnades külastajamagnetid juba üle sajandi.

"Lõpuks saab ka Tallinn endale väärilise atraktsiooni – aasta läbi töötava ilmastikukindla vaateratta, mis tõstab inimese 120 meetri kõrgusele merepinnast ja pakub imelist panoraamvaadet vanalinnale, merele, aga ka Ülemiste järvele ja lennuväljale. Vaateratas on teletorni järel kõrguselt teine vaateplats Tallinnas – seda tänu nutikale asukohale Sossi mäe otsas kaubanduskeskuse T1 katusel. Katusel asuvaid vaaterattaid on maailmas seni vaid viis ja need asuvad kõik Aasias," kirjeldas Kajari.

Ehitamiseks on leping sõlmitud Hollandi tootjaga Mondial, kes on ehitanud aastakümneid vaaterattaid Ameerikasse, Aasiasse, Austraaliasse ja ka Euroopasse – nende kuulsaim vaateratas töötab juba alates aastatuhande vahetusest Pariisis Concorde`i väljakul.

Piletihind tuleb Kajari sõnul alla 10 euro. Sõit kestab kuni 12-15 minutit, mille jooksul jõuab teha mitu tiiru.

Senine investeerimine pereturismi on end Tarmo Mutso sõnul hästi õigustanud.

"Näiteks AHHAA keskus on külastajate arvu poolest Eestis Tallinna Loomaaia järel teisel kohal, suutes olla tugevaks reisimotivatsiooniks,“ ütles Mutso. "Paljud lätlased on esimest korda Eestisse tulnud just AHHAA keskuse pärast, ERM-i valmimine ja uued hotellid on andnud Tartule lisatõuke ning ööbimiste arv ülikoolilinnas on viimase paari aastaga kolm korda kasvanud, tuues kokkuvõttes meile kõigile tulu," selgitas EAS-i turismiarenduskeskuse direktor.

Pereatraktsioonide toetusmeedet rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: