Lobjakas: riik peab suutma kehtestada oma regulatsioone

Danske pank.
Danske pank. Autor/allikas: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" märkis saatejuht Ahto Lobjakas seoses Danske panga rahapesuskandaaliga, et kui Eesti ei suuda oma territooriumil regulatsioone kehtestada, siis milleks üldse riiki vaja on.

Lobjaka sõnul tuleb The Guardiani artiklist välja, et läbi Danske panga on pestud Vladimir Putini lähikondsete ja võimalik, et tema enda raha.

"Eriti karm on, et Eestis pole piisavalt tähelepanu saanud lõik Guardiani tekstist, kust me loeme, et Tallinnas tulid kaks Lantanaga seotud inimest Danske panga osakonda sellel teemal rääkima panga esindajatega ning ütlesid viimastele, et kas te tõesti arvate, et võite nüüd ohutu tundega õhtul koju minna," ütles Lobjakas.

"See juhtus Eesti õigusruumis, Eestis toimiva panga kontoris, mis tähendab seda, et peale selle, et meil raha pestakse Vene võimude poolt nagu ise tahetakse - meil puudub igasugune ülevaade ja kontroll. Kaasa arvatud kapol mulle tundub selle üle, mis toimub meie territooriumil. Kui meie õiguskord on selline, et neil on võimalik selliseid ähvardusi teha ja midagi ei juhtu, siis see on nagu 90ndate algus oleks naasnud ja kõik need kapo ja teabeameti aastaraamatud on lihtsalt enesepropaganda, avalikest materjalidest kokkukirjutatud propagandistlik materjal, millel Eesti tegelikkusega on pistmist minimaalselt," leidis Lobjakas.

"Öelda, et Danske pank on selles süüdi, et raha pesti, mis on muidugi õige, kuid kui meie enda territooriumil me ei suuda enda regulatsioone kehtestada, siis milleks meile üldse riik," nentis Lobjakas.

Karnau sõnul on pankurite puhul asi arusaadav. "Pankurite asi on kasvatada oma portfelli, pankurite asi on teenida raha ja selge on see, et iga panga tegevjuht võimaluse avanedes seda ka kasutab ja eks nii on läinud ka Danske pangas," arvas Karnau.

Karnau sõnul usub ta siiski jätkuvalt, et Eesti pangandus on puhtam rahapesu mõttes kui on Läti pangandus olnud.

"Kui mõni üksik nüüd välja arvata, siis Danske filiaal suuresti ja mõni pank veel, on ikkagi väga suures mahus olnud orienteeritud välisdeposiitide teenindamisele või ida poolt tulnud hoiuste vahendamisele. Teistes pankades ei ole see nii suures mahus olnud ja seetõttu kogu see üldine viis, kuidas pangandusest on aru saadud ja pangandust on korraldatud, siis ma arvan, et siin on keskmiselt ikkagi parem kui Lätis," leidis Karnau.

Lobjaka sõnul pole see mingi argument, et Lätis on halvem. "Tänases maailmas, kus on absoluutne madalseis ja Eesti on natuke kõrgemal," ütles ta.

Karnau märkis, et see ei ole argument tõesti, aga Lobjaka etteheidet Eesti võimudele ta kindlasti ei jaga, et kapo peaks nüüd igat Vene ärimeest, kes Eestis käib, igal sammul kontrollima.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: