Riisalu ühistupanga lõpetamisest: selle käivitamine oli algusest peale loid

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna volikogu revisjonikomisjoni liikmed heidavad linnale ette suuri kulusid, mis lõpetamisele läinud ühistupanga loomiseks kulus. Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu (KE) ütles, et tegelikult oleks kulud panga loomiseks pidanud olema kordades suuremad ning ühistupanga käivitamine oli algusest peale liiga loid.

Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjon tuvastas oma aktis, et kahe aasta jooksul eraldas linn nüüdseks oma tegevuse lõpetanud Ühistupanga Asutamise Sihtasutuse toetuseks kokku 575 000 eurot, millest suurima osa moodustasid tööjõukulud, ehkki pank tegevuseni ei jõudnudki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lisaks kulus 200 000 advokaadibüroodele panga asutamisdokumentide koostamiseks.

Revisjonikomisjoni liige Priidu Pärna (IRL) heidab linnale ette rahapõletamist ja oma ülesannetega mitte hakkamasaamist.

"Sinna kulus peaaegu miljon eurot ja see läks siis Ühistupanga Asutamise Sihtasutuse juhtide palkadeks ja asutamisdokumentide ettevalmistamiseks läbi advokaadibüroo - see on päris suur summa," selgitas Pärna.

Riisalu sõnul on vihjatud kulud ettevõtluse loomulik osa. "Kui see oleks olnud panga käivitamine, siis oleksid need kulud pidanud olema kordades suuremad ehk tegelikkuses see panga käivitamine algusest peale oli kuidagi liiga loid. Ehk tegelikult panka nii väikeste kuludega võimalik teha ei ole. Oleme ausad, seal kolme aasta jooksul on kulusid olnud alla miljoni euro. Tõsi, sihtasutus oma eesmärki ei täitnud," kommenteeris Riisalu.

Kuivõrd pank finantsinspektsioonilt tegevusluba ei saanud, otsustas linn lõpetada vastuvoolu ujumise ning plaanib nüüd asutada tulundusühistut, mis pangaluba ei vaja. Riisalu on kindel, et sedasi on võimalik linnale tulusid teenida.

Muuhulgas sihib loodav ühistu osalust Coop pangas, mida Inbank maha müüa tahab.

"Ma leian, et sellest kriisist väljumiseks täna on tõepoolest hea võimalus omandada osalus näiteks Coop panka selle ühistu kaudu, sest sellel ühistul on olemas ressurss juba, millega seda teha - sealt tegelikult ei ole raha kuhugi kadunud, see raha on seal arvel või deposiitides olemas. Kindlasti linna raha enam ei hävine, vaid hakkab pigem kasvama progressiivselt arenevas pangas," rääkis Riisalu.

Pärna usub, et päästeplaanina võib osalus Coop pangas olla kõikidest halbadest plaanidest parim.

"Tallinna osalus mõnes teises krediidiasutuses võib olla palju likviidsem - seda osalust on võimalik hiljem ka realiseerida, kui ta oleks selles Eesti Ühistupangas, mis tegevusluba ei oma. Aga opositsiooni seisukoht ei ole kindlasti muutunud, et Tallinna kui kohaliku omavalitsuse ülesanne ei ole osaleda ettevõtlussektoris ja krediidiasutuste töös," rääkis Pärna.

13. märtsil koguneb Tallinna ühistupanga üldkoosolek tulundusühistu moodustamiseks. Sellega loobub Tallinn lõplikult panga loomise plaanist ehk ei taotle enam krediidiasutuse staatust.

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: