Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: 2-eurose laulupeomündi joonistuskonkursi võitis Tõrva neiu

Laupäeval andis Eesti Pank üle auhinnad kaheksale lapsele, kes jõudsid laulupeo 150. aastapäevaks väljaantava 2-eurose kujunduskonkursi finaali. Kolm nädalat kestnud avaliku rahvahääletuse võitis 15-aastase Tõrva neiu Grete-Lisette Gulbise kavand.

Tõrva Gümnaasiumi 9. klassi õpilase Grete-Lisette Gulbise joonistatud 2-eurose kavandi poolt hääletas 2887 inimest ehk 35 protsenti kõigist hääletajatest, keda kokku oli 8322, teatas Eesti Pank.

Grete-Lisette Gulbis saatis konkursile mitu tööd ja võit oli talle üllatus.

„Alguses ei tahtnud ma oma kavandeid konkursile saata, sest ei olnud tulemusega päris rahul, kuid pärast vanemate julgustamist saatsin ikka ära,“ ütles võidutöö autor. "Väga suur üllatus, sest ma ei lootnud mitte midagi. Ma saatsin need lihtsalt ära, et läheb, kuidas läheb."

Oma kavandi tegemisel sai Grete-Lisette ainest laulupeo rongkäigul viibimisest, kus ta nägi uhkeid rõõmuhõikeid, erinevaid rahvariideid ja kus laulupeoliste read looklesid nagu merelained.

"Töö peale said siis kolm inimest, meesoost ja ka naissoost. Juukseid ma neile pähe ei teinud - kuna laulupidu ühendab põlvkondi, siis on igal inimesel võimalus ise mõelda, kuidas need juuksed võiksid olla, kes on noor, kes on vana," selgitas tüdruk.

Grete-Lisette Gulbise kavandiga jätkab tööd Eesti Pank koos münti vermima hakkava rahapajaga, et muuta kavand selliseks, mida on tehnoloogiliselt võimalik mündiks vermida. Seejärel kinnitab mündikujunduse Eesti Panga nõukogu ning kujundus läbib kooskõlastusringi riikide ja Euroopa Liidu tasandil. Erikujundusega 2-eurone laulupeo münt jõuab ringlusse 2019. aasta esimesel poolel.

„See on täiesti fantastiline, et joonistuskonkursist võttis osa nii palju lapsi. Tänan kõiki õpetajaid ja lapsevanemaid abi ja laste julgustamise eest. Tegemist on väärika kingiga Eesti riigi juubeliaastal,“ ütles Eesti Panga president Ardo Hansson.

Hanssoni sõnul mahub laulupeomündile vaid ühe lapse joonistus, aga tegelikult on kõik finaali jõudnud kaheksa last konkursi võitjad, sest rahvahääletusele saamise võimalus oli vaid üks tuhandest.

iPadi koos joonistuspliiatsiga võitsid Victoria Irval (kuni 3. klassi arvestuses), Marit Peedumäe (4.–6. klassi arvestuses), Grete-Lisette Gulbis (7.–9. klassi arvestuses) ja Miia Laur (gümnaasiumi arvestuses).

Kaasaskantava kõlari võitsid Lennart Teinbas (kuni 3. klassi arvestuses), Kaarel Lusti (4.–6. klassi arvestuses), Elizaneth Saks (7.–9. klassi arvestuses) ja Birgit Raidna (gümnaasiumi arvestuses).

Joonistuskonkursile kõige rohkem kavandeid saatnud Koeru Gümnaasiumi kunstiõpetajat Mari-Liis Männikut tunnustas Eesti Pank 1000-eurose kunstitarvete kinkekaardiga.

Mündižüriisse kuulusid Eesti Panga nõukogu liige Liina Tõnisson, kunstnikud Maria Valdma, Mall Nukke ja Vano Allsalu, 2019. aasta laulupeo peadirigent Peeter Perens, laulupeo dirigent Maret Alango, helilooja Pärt Uusberg ja ERR-i lasteprogrammi vanemtoimetaja Margus Saar. Keskpanga töötajatest osalesid žüriis asepresident Madis Müller, sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve ning kujundaja Triinu Talve.

Eesti Pank, ERR-i Lastejaam ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus kutsusid mullu sügisel kõiki lapsi ja kuni 19-aastaseid noori saatma keskpanka joonistusi, mille seast valida laulupeo 150. aastapäevale pühendatud 2-eurose mündi kujundus. Joonistusi koguti neljas vanuserühmas.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: