Muudatus toetuste jagamisel viib EAS-ist 45 töökohta ja 134 miljonit eurot ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1521186480000 | amCalendar}}

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) annab valitsuse neljapäevase otsusega regionaaltoetuste jagamise 1. septembrist üle Riigi Tugiteenuste Keskusele, mille tulemusel väheneb EASi tänavune eelarve 134 miljoni euro ning töötajaskond ca 45 ametikoha võrra.

EAS keskendub sihtasutuse teatel edaspidi Eesti ettevõtete ekspordile, turismitulu kasvule ning välisinvesteeringute riiki toomisele.

"EASi eesmärgid on seotud Eesti ettevõtete ekspordivõimekuse suurendamise, välisinvesteeringute Eestisse toomise ning turismitulu kasvuga. Peamiselt avalikule ja kolmandale sektorile suunatud regionaaltoetuste üleandmine Riigi Tugiteenuste Keskusele aitab paremini keskenduda meie põhivaldkondadele, kuhu suuname nii oma rahalised vahendid kui ka inimressursi. EAS jätkab ettevõtluse ja turismitoetuste pakkumisega, sest need toetavad meie põhitegevusi," ütles EAS-i juhatuse esimees Alo Ivask.

Regionaaltoetuste üleandmisega vähenevad EASi rakendatavad 2014-2020 struktuurivahendite perioodi vahendid kokku 254 miljoni euro võrra, millele lisandub riigieelarveliste eraldiste vähenemine ligikaudu 10 miljonit eurot aastas.

EAS on regionaaltoetusi menetlenud 2003. aastast, mil Eesti Regionaalarengu Sihtasutus liideti EASiga. Regionaaltoetuste abil on viimase 15 aasta jooksul Eestis valminud või valmimas palju erinevaid külastusobjekte nii kohalikele kui ka turistidele, tööstusalasid näiteks Ida-Virumaal, Viljandis ja Pärnus, ehitatud või renoveeritud sadu lasteaedu ja koole, ehitatud sadu kilomeetreid kergliiklusteid, rajatud vee- ja kanalisatsiooni ning elektrivarustus tuhandetele hajaasustusega piirkondades majapidamistele ning kaasa aidatud internetiühenduses lairibavõrgu rajamisele, märkis EASi juhatuse liige Sigrid Harjo.

Valitsus kiitis neljapäeval kabinetinõupidamisel heaks rahandusministeeriumi kava luua Riigi Tugiteenuste Keskuses (RTK) ühine toetuste taotlemise ja andmise teenus. Lisaks seni EAS-i haldusalasse kuulunud toetustele koondatakse sinna need sotsiaalministeeriumi ja riigikantselei korraldatavad eurotoetused, mille jaotust taotlejate vahel rahandusministeerium praegu korraldab.

EAS-ilt toetuste jagamise ülesande ära võtmine on osa riigireformi kavast, mis peaks muutma riiki tõhusamaks. EAS-ist üleviidavate inimeste puhul aga veel riigiaparaadis inimeste arv otseselt ei vähene.

"Jah, pikemas plaanis see kindlasti ootus on ja just seeläbi, et meil kaovad ära RTK-s kontrollitasandid. Meil kaovad ära teatud toimingud, mida me praegu delegeeritud süsteemi puhul tegema peame. Konkreetseid numbreid, et hoiame kokku nii mitu inimest ja nii mitu aega, seda pilootprojekti puhul välja arvutatud ei ole," rääkis rahandusministeeriumi välisvahendite osakonna juhataja asetäitja Maari Helilaid "Aktuaalsele kaamerale".

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Liisu Lass

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: