Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Presidendi Narva kolimise täpne aeg on ebaselge

President Kersti Kaljulaid jaanuaris Narvas.
President Kersti Kaljulaid jaanuaris Narvas. Autor/allikas: Sergei Stepanov

Ehkki presidendi kantselei on öelnud, et president Kersti Kaljulaid kolib koos oma kantseleiga kuuks ajaks Narva sügisel, on tema täpne Narvas viibimise aeg jätkuvalt ebaselge. Narva Vaba Lava, mis presidendi kantseleid sel ajal võõrustab, avab uksed alles 1. detsembril.

President Kersti Kaljulaid lubas eelmise aasta lõpus, et kolib tuleval sügisel koos kantseleiga kuuks ajaks Narva ja kasutab tööpaigana seal avatavat Vaba Lava teatrikompleksi. Plaan saab teoks, kui Vaba Lava saab piirilinnas valmis oma hoone.

Sel hetkel, kui presidendi plaan teatavaks sai, oli Vaba Lava Narva hoone avamiskuupäevana paigas 17. november. Vahepeal aga selgus, et päris selleks ajaks hoone ei valmi.

Vaba Lava juhatuse liige Kristiina Reidolv ütles ERR-ile, et uueks avamiskuupäevaks on 1. detsember. Selle tingib avalavastuse väljatuleku aeg.

"Ehitus on täies hoos, sügisel saab valmis. Praegu oleme seoses uuslavastuse valmimisega selle avamise tõstnud 1. detsembrile. Kogu ehitus on ilusti ajagraafikus," ütles Reidolv.

Vaba Lava juht kinnitas ERR-ile, et president ei saa enne 1. detsembrit Vaba Lava ruumesse kindlasti sisse kolida, sest ka turvameetmete valmimine on seotud hoone valmimisega, samuti on vaja hoonele saada esmalt kasutusluba ja see sisustada. Samuti algavad teatril seal uue lavastuse proovid.

Reidolvi kinnitusel on presidendi Narva kolimine põhimõttelisel tasemel kokku lepitud, ent vajab detailides veel läbirääkimist.

Presidendi avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe ütles reedel, et ühtki kuupäeva välja käia ei saa, sest need pole veel paigas, ent kinnitas, et Narva minek toimub sügisel, nagu lubatud.

"Presidendi plaanid Narvas ja Ida-Virumaal ei ole kuhugi nihkunud, muutunud ega lükkunud. Neid plaane me hakkame kevadel ja suvel alles tegema," teatas Linnamäe.

Presidendi kantselei kolimist mõjutavad mitmed sündmused, mis kujundavad kolimise aega ja võivad Narvas viibimise vajadusel ka mitmesse ossa jaotada. Nii peab juba praegu arvestama ÜRO peaassambleega (18.-30. septembrini) ja paavsti Tallinna-visiidiga (25. septembril). Kaua president New Yorgis ÜRO peaassambleel viibib, pole veel otsustatud.

"Olemuslikult on riigipea soov need neli nädalat ka reaalselt seal kohapeal olla, mitte teha teeseldud tehingut. Poleks aus deklareerida, et oleme küll kuu aega Ida-Virumaal, aga selle kuu sees näiteks nädala New Yorgis ÜRO peaassambleel või Lõuna-Eesti omavalitsustega kohtumas. Nii et lähtume sisust, mitte vormist ja see, kas need neli nädalat on kokku ühes, kahes või kolmes tükis, polegi ehk kõige olulisem. Meie jaoks on palju olulisem, kuidas need nädalad Narvas ja Ida-Virumaal sisustada. Usun, et see on ka sealsete inimeste jaoks esmatähtis," ütles Linnamäe.

President on teatanud, et tahab ajutise Narva kolimise sammuga näidata Eesti kogukonna ja ühiskonna kohalolekut Narvas ja selle linna väärtustamist.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: