Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lobjakas: Skripali juhtum kaob suure tõenäosusega kalevi alla

Andrus Karnau, Ahto Lobjakas, Olukorrast Riigis
Andrus Karnau, Ahto Lobjakas, Olukorrast Riigis Autor/allikas: Arne Holm, Raadio 2

Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" ütles saatejuht Ahto Lobjakas, et
Suurbritannias endise spiooni Sergei Skripali ja tema tütre mürgiamise juhtum kaob tõenäoliselt kalvei alla ja mingeid sanktsioone Venemaale kaasa ei too.

Saatejuht Andrus Karnau märkis, et tema on sama meelt nende anlüütikutega, kes ütlevad, et see ei olnud ühe spiooni kõrvaldamine, vaid midagi muud.

"Presidendivalimiste eel saatis Putin selle rünnakuga lihtsa sõnumi ja see sõnum ütleb, et ma võisin seda teha ja te ei saa mind selle eest karstiada. Te võite küll 23 minu diplomaati välja saata, te võite keerulisemaks muuta Vene ärimeeste tegutsemise Suurbritannias, võite välja mõelda uusi sanktsioone, aga mulle, Venemaa valitsejale, selle eest teha tegelikult mitte midagi ei saa," arvas Karnau.

Karnau leidis, et kui rünnak panna sellesse konteksti, siis sellele analüüsile on raske vastu vaielda.

"Tõepoolest Putin saab täna uuesti Venemaa presidendiks ning me võime küll olla pahased või vihased või nukrad selle üle, et see nii läheb või rahulolematud, kuid meil tuleb sellega lihtsalt leppida," ütles Karnau.

Lobjakas märkis, et keegi ei ole mõelnud sellele, et mis oleks, kui see ei oleks olnud Putin, kes selle isiklikult heaks kiitis. "Siis oleks tegemist massihävitusrelva väga ohtliku lekkega, millel ei ole ainult poliitilisi tagajärgi, vaid ka terroristlikke või is iganes tagajrgi," nentis ta.

"Suurbritannias on üles loetletud 131 inimest vähemalt, kes olid kontaktis selle närvigaasiga. Hävitamispotents on meeletu. Siin on absurdne, kuid iseenesest mõeldav võimaluste hierarhia. Kui selle taga oli president Putin, siis vähemalt on kellegagi rääkida ja mingisugune ratsionaalsus - suuriiklik geopoliitiline ratsionaalsus. Kui on tõsi, mida ütleb Venemaa, et see substants ei ole nende kasutatud ja oli kellegi teise käes, siis on võimaluste piirid ainult taevaga määratletud," leidis Lobjakas

Lobjaka arvates see juhtum uusi sanktsioone Venemaale kaasa ei too ning suure tõenäosusega kaob see juhtum kalevi alla ja Putin on saavutanud oma eesmärgi.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: