Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lobjakas: Eesti võib toetada Suurbritanniat Vene diplomaate välja saates

"Olukorrast riigis" Autor/allikas: Kairit Leibold, ERR

Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" märkis saatejuht Ahto Lobjakas, et
endise spiooni Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamise juhtumis võib Eesti toetada Suurbritanniat ja teisi liitlasi ning saata samuti välja Vene diplomaate.

"Kui EL-i enda võimalikud sanktsioonid Venemaa vastu jäävad ilmselt tulevikuküsimuseks ehk juunikuiseks tippkohtumiseks, siis on selge, et Suurbritannia positsioon on EL-is tugevnenud enne lahkumist," märkis Lobjakas.

Tema sõnul võetakse Suurbritanniat väga tõsiselt ning Saksamaa ja Prantsusmaa on lubanud oma sanktsioone ning tekkimas on Põhjala-Balti blokk, mis on hakanud lähemalt koordineerima oma võimalikke vastumeetmeid.

"Sealhulgas ka Eesti saadab Suurbritannia ja mitme liitlasriigi eeskujul välja teatud arvu diplomaate, sest on teada, et nad on siin residentidena ehk Venemaa luureorganite esindajatena. See otsus on veel lahtine ja tuleb esmaspäeval," ütles Lobjakas.

"Skripali juhtumi osas me peame jääma siiski agnostikuteks, kuna me ei tea ja võib-olla ei saa kunagi teada, kes oli selle asja taga. Kõik märgid osutavad Venemaale. Mõistlik on järeldada koos Suurbritannia ja teiste liitlastega, et jus Vladimir Putin selle käsu Skripali ja tema tütre tapmiseks andis. Tulemus on Suurbritanniale poliitiliselt olnud mitte üldse halb. Oleme ausad, äkki on olemas see solidaarsus, mis pikka aega on puudunud. Suurbritannia muresid mõistetakse ja ühtlasi on alla joonitud, et ilma Suurbritanniata Euroopa julgeolekust rääkida on ikkagi mõttetu. Ma arvan, et see kõik tilgub vaikselt sinna, kust lõpuks ilmuvad Suurbritannia ja Euroopa Liidu tulevase suhte laiemad piirjooned," arvas Lobjakas.

Lobjaka sõnul on oluline ka Eesti enda reaktsioon sellele kõigele.

"Meil on selline naljakas nädal olnud, kus president Kersti Kaljulaid saatis erinevalt enda Leedu kolleegist õnnitluse Vladimir Putinile tagasivalimise puhul," ütles Lobjakas ja kiitis, et see oli väga mõistlik tegevus.

"See, mis Eesti otsustab teha nüüd Suurbritanniaga ehk läheb kaasa ja saadab välja diplomaate - see osutab tingimuslikkusele, millesse me oleme juba sisenenud, võib-olla enda jaoks alguses varjatult. On asju, millest me ei saa keelduda Suurbritanniale. NATO heidutus meil siin rajanebki suuresti Suurbritannia kohalolekule ja see on asi, millega ei mängita," märkis ta.

Saatejuht Andrus Karnau nentis, et Vladimir Putini tagasivalimine on asi, millega tuleb leppida.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: