"Välisilma" kolm tähelepanekut Venemaa presidendivalimistest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Presidendivalimised Venemaal suutsid siiski üllatada ja seda Vladimir Putini pöörase toetusprotsendiga: nüüd juba pea terve inimpõlv ei olegi lastud Venemaal esile tõusta kellelgi, kes Putinile konkurentsi pakkuda võiks.

Ta ongi end muutnud asendamatuks meheks. Inimesed ei oskagi tema asemele kedagi teist ette kujutada. Teiseks, võeti sel korral eriti jõuliselt kasutusele pealtnäha nii lihtsakoelised, kuid samas Venemaal alati kindlalt toiminud rahva mõjutamise võtted ja loosungid, milleks on välisvaenlase, reeturi ja jõu näitamise teema, vahendas ETV saade "Välisilm".

Reeturid mürgitati efektselt otse välisvaenlase koopas. Jutt käib Skripalist. Ja presidendivalimised toimusid aastapäeval, mil Krimm Venemaaga liideti. Ehk siis kokkuvõtvalt: kui ka sina tahad olla tugevamate ja õigete poolel, tule ja näita seda.

Kolmandaks, Putin ongi toonud venemaalastele stabiilsuse, milles osatakse elada ja mis ei alanda nagu Jeltsini aeg. Ehk siis, isegi kui Putini hiiglaslikult häältesaagilt arvestada maha võimalikud rikkumised ja manipulatsioon, on toetus Putinile ka päriselt suur.

Vastuseta küsimused

Seniajani on Putin esinenud venemaalastele matšomehena. Ilulõikused lõputult ei aita. Paljas ülakeha vananeb. Putin on 65-aastane. Kas inimesed on valmis vastu võtma mingisugust teistsugust ideaali?

Kui palju otsustab Putin asju ise nii, nagu seda teeb täna näiteks USA president Donald Trump? Kuhu paigutub kodumaal maailmavalitsejana paistev Putin Trumpi ja Hiina presidendi Xi Jinpingi kõrval?

Venemaa on küll näidanud oma tugevust Süürias ja moderniseerinud märkimisväärselt armeed, kuid kas suudaks Moskva täna näiteks üle elada uut võidurelvastumist?

Putini kasuks näib igal juhul mängivat tõsiasi, et maailmas on isevalitsemisele pürgimine hetkel moes.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ETV "Välisilm"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: