Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May arutas Hiina liidriga kaubanduspiirangute eemaldamist

{{1517568540000 | amCalendar}}
Xi ja May neljapäeval Pekingis.
Xi ja May neljapäeval Pekingis. Autor/allikas: PA/Scanpix

Briti peaminister Theresa May arutas neljapäeval Hiina presidendi Xi Jinpingiga kaubanduspiirangute eemaldamist, seoses Briti ja Hiina kaubandusleppega pärast Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumist.

May sõnul oli arutelu osa leppest "kaubanduse ja investeeringute ülevaatamiseks", mis on esimene samm tulevase kahepoolse kaubandusleppe sõlmimiseks.

"Nagu president Xi mulle eile Shakespeare'i tsiteerides ütles – mis on möödunud, on sissejuhatus. Ja ma nõustun täielikult. Ühendkuningriik ja Hiina avavad meie kuldaja esimese peatüki," lausus May.

Kohtumisel tuli arutusele ka koostöö Hiina siiditee projekti osas. Varasemalt on May Hiina plaani osas kõhklevat seisukohta väljendanud, ent kolmapäeval avaldas ta tingimustega toetust Briti osalusele projektis, kuniks see on vastavuses kehtivate ülemaailmsete kaubandustavadega.

May kolmepäevane Hiina visiit lõppeb reedel ning enne seda peaks välja kuulutatama 9 miljardi naela ulatuses tehingud, ütles peaminister.

May Briti valitsuse Brexiti plaani kaitstes: viin ellu rahva tahet

May tõrjus reedel kriitikat oma Brexiti plaani aadressil ja kinnitas, et viib ellu rahva tahet.

May ütles kolmepäevase Hiina-visiidi lõpul usutluses BBC-le, et Suurbritannia kavatseb pidada Euroopa Liiduga läbirääkimisi "hea kaubandusleppe üle".

"Need ei ole meie ees olevad valikud," ütles peaminister vastuseks küsimusele, kas ta pooldab sellist lepet, mis piirab kahju kaubandusele või sellist, mis rõhutab Suurbritannia võimu määrata oma tulevikutee.

Koduerakonna Konservatiivse Partei liikmed on nõudnud May´lt oma Brexiti-visiooni selgemat esitamist. Briti meedia spekuleerib samal ajal parteis suureneva rahulolematuse üle May juhtimisega.

Pingeid on suurendanud valitsuse siseraport, milles leitakse, et kõik laual olevad kaubandusleppe variandid EL-iga jätaksid Suurbritannia praegusest halvemasse seisu.

Briti peaminister on tekitanud Brüsselis muret ka väitega, et Brexitile järgneval üleminekuperioodil Suurbritanniasse saabuvatele EL-i kodanikele ei tohiks jääda kehtima samasugused õigused kui neile, kes saabuvad saareriiki enne Suurbritannia lahkumist EL-ist.

"Briti rahvas hääletas selle poolt, et me võtaksime tagasi kontrolli oma rahanduse, piiride ja seaduste üle ja täpselt seda kavatseme me teha," ütles May Shanghais. "Samuti tahame tagada, et me saame piiriüleselt kaubelda." 

Peaministri sõnul on EL ja Suurbritannia alles Brexiti-kõneluste algusjärgus ning läbirääkimiste lõppedes esitab Briti valitsus parlamendile kokkuleppe, mille üle see saab hääletada.

Vastates küsimusele, kas ta kavatseb 2022. aasta parlamendivalimistel kandideerida, ütles May, et pole "loobuja".

Valitsusjuht ütles Hiina-visiidil sõlmitud 12,7 miljardi dollari väärtuses lepingutele viidates, et "selle reisi tulemusena saab Ühendkuningriigis rohkem inimesi tööd" ning see on näide "globaalsest Suurbritanniast tegutsemas".

Briti ja EL-i pealäbirääkijad kohtuvad esmaspäeval Londonis

uroopa Liidu pealäbirääkija lahkumiskõnelustel Suurbritanniaga Michel Barnier külastab esmaspäeval Londonit, et jätkata läbirääkimisi oma Briti ametivenna David Davisega poolte tulevaste suhete üle, teatas Davis reedel.

"Ootan Michel Barnieri võõrustamist esmaspäeval Londonis. Tähtis järgmine samm meie töös rajada Ühendkuningriigi ja EL-i vahel uus partnerlus," säutsus Briti valitsuse Brexiti minister ja pealäbirääkija Davis Twitteris.

EL ja Suurbritannia jõudsid detsembris esialgsele kokkuleppele lahutustingimustes ning arutavad lähikuudel Brexitile järgnevat üleminekuperioodi. Märtsis loodetakse alustada läbirääkimisi poolte tulevaste kaubandus- ja julgeolekusuhete üle.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: