Taiwani hävitajad saatsid saarest lõunas Hiina pommitajaid

Taiwani hävituslennuk F-16 ja Hiina Rahvavabariigi pommituslennuk H-6K 11. mail.
Taiwani hävituslennuk F-16 ja Hiina Rahvavabariigi pommituslennuk H-6K 11. mail. Autor/allikas: Taiwani kaitseministeerium/AFP/Scanpix

Taiwani hävitajad tõusid reedel õhku, et saata õppuse raames ümber saare lennanud Hiina pommitajaid, teatas kaitseministeerium.

Taiwani kaitseametkond teatas, et saatis hävitajad jälgima kaht Hiina pommitajat H-6, mis lendasid üle Taiwanist lõunas asuva Bashi kanali ja Miyako väina Jaapani Okinawa saarestiku lähedal.

"Me jälgime täielikult olukorda ja rakendame kaitsejulgoeleku tagamiseks tõhusaid vastumeetmeid," teatas ministeerium avalduses.

Päev varem oli Aafrika riik Burkina Faso teatanud diplomaatiliste suhete katkestamisest Taiwaniga. Praegu pole teada, kas Burkina Faso sõlmib diplomaatilised suhted Hiinaga, kuid Peking on Aafrika riigi sammu tervitanud.

Burkina Faso on viimastel nädalatel teine riik, kes Taiwanile selja keerab. Mai algul otsustas Dominikaani Vabariik Taiwaniga suhted katkestada ja sõlmida need hoopis Hiinaga. Taiwanile on jäänud maailmas 18 diplomaatilist liitlast.

Taipei ja Pekingi suhted on jahenenud pärast iseseisvusmeelse Tsai Ing-weni presidendiks vannutamist 2016. aasta mais. Sestsaadik on Taiwaniga diplomaatilised suhted katkestanud Dominikaani Vabariik, Panama, São Tomé ja Principe ja Burkina Faso.

Taiwan valituse Mandri asjade nõukogu teatas neljapäeva hilisõhtul, et saart külastada soovivad Hiina ametnikud peavad läbima senisest karmima taustakontrolli. Sammu eesmärk "on takistada Hiina kommunistidel Taiwani lõhestamist ja selle ühiskondliku korra häirimist oma ühinemispropaganda meetmetega".

Tsai hoiatas neljapäeval Hiinat, et Taiwan ei kavatse sallida "tooret käitumist meie suveräänsuse õõnestamiseks".

Mandri-Hiina ja Taiwan lõid lahku pärast 1949. aasta kodusõda ning kuigi Taiwan näeb end iseseisva riigina, ei ole ta kunagi ametlikult iseseisvust välja kuulutanud. Peking käsitleb aga Taiwani oma taasühendamist vajava territooriumina, mille taasliitmiseks kasutatakse vajadusel jõudu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: