Slovakkia president nimetas ametisse uue valitsuse ({{commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Slovakkia president Andrej Kiska vannutas neljapäeval ametisse uue valitsuse, mis moodustati pärast peaminister Robert Fico kabineti tagasiastumist ajakirjaniku tapmisest vallandunud poliitilise kriisi tõttu.

Fico kolme partei koalitsioon astus tagasi eelmisel nädalal, kui ajakirjanik Ján Kuciaki ja tema elukaaslase tapmine tõi meeleavaldajad tänavatele.

Kuciak uuris enne tapmist Ficoga seotud poliitikute võimalikke sidemeid Itaalia maffiaga ja Fico vasakpoolse erakonna SMER-SD korruptsiooniskandaale.

President Andrej Kiska vannutas ametisse sama kolme partei valitsuse, mida hakkab juhtima senine asepeaminister Peter Pellegrini.

Veel ei ole selge, kas see lahendab riigis valitsevad pinged. Varasemate meeleavalduste korraldajad on teatanud uutest protestiaktsioonidest reedel ja osa neist nõuab endiselt erakorralisi valimisi.

Ajakirjanik ja tema kihlatu leiti tapetutena jaanuari lõpus

Ajakirjanik Kučiak ja tema kihlatu Martina Kušnírová leiti tapetuna 25. veebruaril oma kodust Veľká Mača linnas.

Kučiak käsitles viimases lõpetamata jäänud, kuid hiljem postuumselt avaldatud kirjutises poliitikute võimalikke sidemeid Itaalia äritegelastega, kes võivad olla seotud Calabria maakonna kuritegeliku organisatsiooniga 'Ndrangheta. Viimane pidavat juba aktiivselt tegutsema ka Slovakkia idaosas.

Kučiaki tapmise järel on Slovakkiat haaranud suurim protestilaine pärast 1989. aasta kommunismivastast nn sametrevolutsiooni toonases Tšehhoslovakkias.

Valitsuskoalitsioonis on kolm erakonda - vasaktsentristlik SMER-SD, ungarlaste vähemust esindav Most-Hid ja marurahvuslik Slovakkia Rahvuspartei - ning neil on 150-kohalises parlamendis 79 saadikut. Kriis koalitsioonis sai alguse sellest, et Most-Hid asus esialgu toetama erakorralisi valimisi. Pärast Fico lahkumisavaldust nõustus erakond siiski koalitsioonis jätkama.

Fico ja ka uueks peaministriks pakutud Peter Pellegrini on SMER-SD liikmed, kusjuures Fico on öelnud, et parteijuhina ta jätkab.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERRHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: