Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratas: isikuandmed internetis vajavad kiiresti kaitset

Facebook.
Facebook. Autor/allikas: Xavier Vila/SIPA/Scanpix

Peaminister Jüri Ratase sõnul näitas Facebooki kasutajate andmete masskasutamine, et Euroopa Liidu juhtidel tuleb kiiresti jõuda kokkuleppele internetis inimeste isiklike andmete kaitsmises.

Ratas tuletas ametikaaslastele meelde lubadust, mille nad andsid sügisel Tallinna digitippkohtumisel. „Me peame rohkem pingutama, et 28st turust luua üks tervik, sest täna ei ole me 25 digitaalse ühtse turu algatusest 14-s veel kokkuleppele jõudnud. Muu hulgas ootavad kokkulepet isikuandmete kaitsmine telekommunikatsioonivõrkudes ja internetiplatvormides, autoriõiguse reform, andmete vaba liikumise ja küberturvalisuse küsimused ning digimajanduse maksustamine,“ tõi Ratas esile.

Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid arutasid pikemalt digimaksustamist. „Praegused maksureeglid on ajale jalgu jäänud. Küsimus on digifirmade õiglases ja ühtmoodi maksustamises terves maailmas, sest digitaalne majandus ei tunne riigipiire. Ei võrdse konkurentsi ega ühiskondliku õigluse kontekstis ole õige, kui osad ettevõtted küll teenivad kasumit, kuid makse ei maksa erinevalt riigis kohapeal tegutsevatest ettevõtetest,“ ütles Ratas.

Liidrite arutelul tõdeti, et üleilmne lahendus on küll soovitav, kuid lühiajalises plaanis ebatõenäoline. Riigi- ja valitsusjuhtide arutelu selle üle, kas eelistatakse ära oodata üleilmne lahendus või tuleb Euroopa Liidul ajutiselt kehtestada oma digiteenuste maks, jätkub juunis.

„Euroopa Liit on maksude vältimise vastu võitlemisel teinud olulisi edusamme ja peame sellega jätkama. Samas tuleb meeles pidada ka meie ettevõtjaid, nende äritegevuse lihtsust ja ülemaailmset konkurentsivõimet. Maksudest kõrvalehoidjate elu raskeks tegemise ja ausate maksumaksjate elu lihtsustamise vahel tuleb leida tasakaal,“ toonitas Ratas.

Õhtul arutavad Euroopa Liidu juhid väliskaubanduspoliitikat ning suhteid Venemaaga pärast närvigaasi rünnakut Suurbritannias Salisburys, samuti Euroopa Liidu ja Türgi suhteid.

Suurbritannia peaminister Theresa May andis täna pärastlõunal oma Balti riikide ja Põhjamaade ametikaaslastele ülevaate Salisbury närvigaasi juurdlusest. „Eesti mõistab täielikult hukka rünnaku ja suure tõenäosusega Venemaalt pärit närvigaasi kasutamise Salisburys. Soovin, et ülemkogu on Suurbritannia ja ohvritega solidaarne ning annab rünnakule ühtse ja selge hinnangu,“ ütles Ratas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: