Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Cambridge Analytica peatas tegevjuhi volitused

{{1521619620000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Briti andmeanalüüsifirma Cambridge Analytica peatas tegevjuht Alexander Nixi volitused.

Ettevõtte avalduse kohaselt kõrvaldatakse Nix ametist, kuni on läbi viidud põhjalik ja sõltumatu uurimine, vahendasid ERR-i teleuudised.

Cambridge Analyticat süüdistatakse selles, et ettevõte kogus kümnete miljonite Facebooki kasutajate andmeid ilma viimastelt selleks nõusolekut küsimata ja lõi USA presidendivalimiste eel mudeli, mille abil edastati kasutajatele just neid kõige enam mõjutavat valimisreklaami.

Facebook väljendas oma avalduses nördimust andmete väärkasutamise pärast, kuid sotsiaalmeediafirmal tuleb ilmselt pikemat aega mõlemal pool Atlandi ookeani seletada, kuidas selline asi üldse võimalik oli.

Alexander Nix on parlamendikomitee ees esinedes eitanud süüdistusi, et Cambridge Analytica on Facebooki kaudu inimeste isiklikke andmeid kogunud.

"Ma kahetsen pisut seda, kuidas ma ettevõtte tegevust selgitasin. Ma olen selgelt seda meelt, et Cambridge'i tegevust ümbritsev salapära ja negatiivsus on alusetu. Tegevjuhina võtan selle eest täieliku vastutuse," rääkis Nix.

"Need on väga tõsised süüdistused. Me saime nendest teada mõni kuu tagasi ja 7. märtsil esitasin Cambridge Analyticale infonõude. Nad ei täitnud seda. Nüüd taotlen volitusi, et andmeid otsida ja uurida," teatas omakorda Suurbritannia infovolinik.

Facebook peab andma Cambridge Analytica teemal kriitikutele selgitusi

Briti parlamendikomisjon kutsus teisipäeval välja Facebooki juhi Mark Zuckerbergi, et see isiklikult selgitaks ajakirjanduses ilmunud teateid miljonite kasutajate andmete kasutamisest poliitilistes kampaaniates. Nõue on jätkuks nn Cambridge Analytica skandaalile.

Alamkoja digitaal-, kultuuri-, meedia ja spordikomisjoni esimees Damian Collins küsis kirjas Zuckenbergile tema isiklikku ülevaadet juhtunust.

Taotlus tehti komisjoni käimasoleva libauudiste uurimise raames pärast ajakirjanduses ilmunud väiteid, et USA presidendi Donald Trumpi 2016. aasta kampaaniameeskonna palgatud Briti firma Cambridge Analytica varastas ja väärkasutas umbes 50 miljoni Facebooki kasutaja andmeid.

"Pärast viimastel päevadel ajalehtedes Guardian ja The New York Times ilmunud materjale soovib komisjon, et ilmuksite meie ette ja annaksite suulise selgituse," kirjutas Collins. "Komisjon on korduvalt Facebookilt küsinud, kuidas firmad omandavad ja hoiavad isikuandmeid ning eriti seda, kas andmeid on võetud ilma vastavate isikute nõusolekuta. Teie ametlikud vastused on järjekindlalt seda ohtu alahinnanud ning komisjoni eksitanud."

Collins andis Zuckerbergile vastamiseks aega 26. märtsini.

Hiljem avaldas Channel 4 ka salakaameraga tehtud salvestuse, kus Cambridge Analytica juht Alexander Nix uhkustab erinevate räpaste võtetega, kuidas oma klientide huve esindada ja sealhulgas ka valimisi mõjutada.

Cambridge Analytica üks asutajatest Christopher Wylie, kes töötas ettevõttes aastani 2014, on kirjeldanud meedias põhjalikult, kuidas firmas töötati välja nn kultuurisõdade jaoks mõeldud "psühholoogiline relv".

Wylie sõnul oli tuntud USA miljardär ja parempoolne poliitiline doonor Robert Mercer investeerinud omal ajal firmasse 15 miljonit dollarit ning Breitbarti tollane peatoimetaja Steven Bannon - Merceri liitlane ja hilisem Trumpi poliitikastrateeg - lootis saada firmast tööriistu, mille abil USA valijate eelistusi tuvastada ning viimaseid ka mõjutada.

Selle eesmärgi nimel hankisid Cambridge Analytica töötajad rohkem kui 50 miljoni Facebooki kasutaja isiklikku informatsiooni, et oma "poliitilist tööriista " arendada. Mingit luba ettevõte selliseks tegevuseks kasutajatelt ei saanud ning seega võib olla sisuliselt tegu ühe suurema andmelekkega ajaloos.

Kahtlused ja süüdistused Cambridge Analytica teemal kerkisid esile juba 2016. aastal, kuid Wylie avameelsed ülestunnistused on skandaalist nüüd palju suurema teinud.

Cambridge Analytica eitab Facebooki andmete väärkasutamist

Briti andmeanalüüsifirma Cambridge Analytica lükkas esmaspäeval tagasi süüdistused suhtlusvõrgustiku Facebook andmete väärkasutamise kohta.

"Facebooki andmeid ei kasutatud kunagi Donald Trumpi presidendikampaania osana ega suunatud reklaamiks kõnealuse kliendi jaoks," kirjutati ettevõtte ametlikus avalduses.

EL nõuab Facebooki andmerikkumise uurimist

Euroopa Liit soovib väidetega seoses kiiret uurimist.

Euroopa Komisjoni justiitsvolinik Věra Jourová ootab sotsiaalmeediahiiult selgitusi sellenädalasel visiidil Ühendriikidesse.

Euroopa Parlamendi Brexiti-koordinaator Guy Verhofstadt kutsus teisipäeval algatama seoses juhtumiga uurimist. Tegemist on täiesti skandaalse andmerikkumisega," ütles parlamendi liberaalide fraktsiooni juht Verhofstadt Twitteri-postituses. "Euroopa Parlament peab korraldama uurimise."

Europarlamendi kodanikuvabaduste komisjon saatis esmaspäeval Facebookile pöördumise, milles firmalt nõutakse parlamendi ees tunnistuste andmist.

Jourová büroo teatel pöördus volinik Euroopa sõltumatute andmekaitsevõimude poole, kes kohtuvad seoses kasvava Facebooki-skandaaliga teisipäeval Brüsselis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: