Austria parlament tühistas suitsetamiskeelu baarides ja restoranides

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Suitsetajad Viini kohvikus. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Austria rahvasaadikud kiitsid neljapäeval heaks otsuse, mille kohaselt ei rakendu maikuuks kavandatud suitsetamiskeeld baarides ja restoranides.

Parlament võttis otsuse vastu hoolimata sellest, et suitsetamiskeeldu pooldav petitsioon kogus umbes 545 000 allkirja, vahendas AFP.

Eelmise valitsuse poolt ellu kutsutud suitsetamiskeeld hääletati maha valitsuskoalitsiooni kuuluvate Austria Rahvapartei (ÖVP) ja Austria Vabadusparteisse (FPÖ) saadikute poolt. Kusjuures eelmise, sotsiaaldemokraatide juhitud valitsuskoalitsiooni liikmeks oli ka praeguse valitsuse juhtpartei ÖVP.

Samas tuleb suitsetajad baarides ja restoranides teistest külastajatest siiski eraldada, kuid esialgse keelu pooldajate hinnangul ei ole suitsetajate ja mittesuitsetajate eraldi laudadesse panek piisav ning samuti on oht, et praktikas hakkavad restoranid ja baarid selliseid reegleid nagunii enda huvides painutama.

Tõenäoliselt suitsetamiskeelu pooldajatest kriitikute rahustamiseks kergitab praegune valitsuskoalitsioon suitsetamise vanusepiiri 18. eluaasta peale. Varem on Austria pälvinud maailmas tähelepanu erandliku olukorraga, kus sigarette on lubatud osta juba 16. eluaastast alates.

Samuti ei tohi enam suitsetada autos, kus viibivad lapsed.

Baaride ja restoranide suitsetamiskeelu tühistamine oli eelmisel aastal FPÖ üks olulisemaid valimislubadusi. FPÖ juht ja praegune asekantsler Heinz-Christian Strache põhjendas, et suitsetamiskeelu kehtestamine oleks inimeste vabaduse piiramine ning samuti kahjustaks see keeld restoranide ja baaride omanikke.

Eurostati andmetel suitsetab 15. eluaastast vanematest Austria elanikest 30 protsenti ning sellega ollakse suitsetajate osakaalu poolest Euroopas kolmandal kohal. Igal aastal sureb suitsetamisega seotud haigustesse umbes 13 000 austerlast.

Austria on oma suitsulembuse poolest saanud suitsetamisvastastelt aktivistelt ka hüüdnime "Euroopa tuhatoos".

ÖVP juht ja praegune liidukantsler Sebastian Kurz, kes ise ei suitseta, ütles kommentaariks, et suitsetamiskeelu tühistamine on oluline osa FPÖ-ga sõlmitud koalitsioonilepingust.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: