Austria sulgeb seitse mošeed ja saadab välja kümneid imaame

{{1528448520000 | amCalendar}}
Austria liidukantsler Sebastian Kurz, asekantsler Heinz-Christian Strache ja siseminister Herbert Kickl.
Austria liidukantsler Sebastian Kurz, asekantsler Heinz-Christian Strache ja siseminister Herbert Kickl. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Austria valitsus kavatseb sulgeda seitse mošeed ning võimalik, et saata riigist välja ka kümneid imaame, kinnitas liidukantsler Sebastian Kurz.

Valitsuskoalitsioon, kuhu kuuluvad liidukantsler Sebastian Kurzi juhitud paremtsentristlik Austria Rahvapartei ning paremäärmusluses süüdistatud Austria Vabaduspartei, on andnud ka mõista, et see samm on "alles algus" "islamistliku ideoloogia" ja välismaalt rahastatavate religioossete gruppide ohjeldamisel. Samuti kuulub valitsuskoalitsiooni valimislubaduste hulka immigratsiooni piiramine ja pagulaste ning sisserändajate sotsiaaltoetuste kärpimine, vahendasid Reuters ja AFP.

Kurz oli eelmises nn suure koalitsiooni valitsuses ministrina vastutav ka integratsiooni eest ning tema eestvedamisel võeti 2015. aastal vastu nn seadus islami kohta, millega keelati usugruppide välismaalt rahastamine ja millega kohustati moslemikogukondi omama "fundamentaalset positiivset hoiakut Austria riigi ja ühiskonna suhtes".

"Poliitilise islami paralleelühiskondadel ja radikaliseerumise tendentsidel ei ole meie riigis kohta," selgitas Kurz pressikonverentsil valitsuse edasisi plaane tutvustades.

8,8 miljoni elanikuga Austrias elab umbes 600 000 moslemit, kellest suurem osa on vähemal või rohkemal määral türgi juurtega.

Seitsme suletava mošee kohta on teada, et üks neist asub Viinis ja on Türgi natsionalistliku noorteorganisatsiooni Hallid Hundid mõju all. Ülejäänud kuut mošeed juhib Araabia poolsaare taustaga moslemiorganisatsioon.

"See on alles algus," rõhutas Vabaduspartei juht ja asekantsler Heinz-Christian Strache samal pressikonverentsil, millest võttis osa kokku neli valitsuskabineti ministrit.

Ligi 60 imaami, keda Austria võib välja saata, aga kuuluvad organisatsiooni ATIB, mis olevat lähedalt seotud Türgi valitsusega. Imaame ähvardav välismaise rahastuse tõttu kas riigist välja saatmine või viisa andmisest keeldumine. Ametlikult kinnitas valitsus, et tegu on 40 imaamiga, kellest 11 juhtumid on praegu analüüsimisel ning kaks imaami on saanud juba ka negatiivse otsuse.

Migratsiooni teemal kuulub Austria nende Euroopa Liidu liikmesriikide hulka, kes kavandavad väljaspool EL-i asuvat väljasaatmiskeskust. Samuti on Viin teatanud, et Austria peagi algava eesistumise põhiteemaks on just migratsiooniprobleemide lahendamine.

Türgi nimetas Austria otsust rassistlikuks

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani kõneisik nimetas Austria otsust islamivastaseks ja rassistlikuks.

"Austria otsus sulgeda viletsa põhjenduse alusel seitse mošeed ja saata välja imaame peegeldab selles riigis valitsevat islamivastast, rassistlikku ja diskrimineerivat populistlikku lainet," märkis pressiesindaja Ibrahim Kalin Twitteris.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: