Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Pank eraldas veerandi mullusest kasumist riigieelarvesse

Eesti Panga nõukogu otsustas keskpanga juhatuse ettepanekul kanda mullusest 4,3 miljoni euro suurusest kasumist veerandi ehk 1,1 miljonit eurot riigieelarvesse. 3,2 miljonit eurot läks keskpanga kapitali tugevdamiseks.

Alates 1992. aastast on Eesti Pank oma kasumist eraldanud riigieelarvesse kokku 149,8 miljonit eurot.

Keskpanga nõukogu esimehe Mart Laari sõnul on nõukogu pikaajaline eesmärk on luua piisavalt reserve, et probleemide korral saaks keskpank hakkama riigi abita.

"Euroala keskpankade viimaste aastate lõtv rahapoliitika ja selle käigus kokku ostetud varade suur maht on suurendanud finantsriske Eesti Panga jaoks ja see risk lähiaastatel pigem kasvab,” lausus Laar.

Eesti Panga laiendatud omakapital suhtena rahapoliitilistesse varadesse on euroala keskpankade seas üks madalaimaid. Võrdlus teiste euroala keskpankadega on oluline, kuna ühiste rahapoliitiliste otsuste tegemisel euroalal vaadatakse euroala keskpankade ja Euroopa Keskpanga kui terviku kapitali ja riskide suhet, teatas Eesti Pank.

Seetõttu võttis Eesti Panga nõukogu 2012. aastal pikaajaliseks sihiks kasvatada Eesti Panga kapitali suhteline tase euroala keskpankade keskmise tasemeni.

Selle aasta seisuga tähendab see vajadust tõsta kapitali taset praeguselt 0,5 miljardi euro tasemelt 1,4 miljardi euroni. Euroala keskpangad on rahapoliitika eesmärgil ostnud kokku 1,5 triljoni euro eest varasid, mille tulusid ja riske jagatakse ühiselt ning Eesti Panga osa sellest moodustab neli miljardit eurot.

Eesti Pank sai mullu euroala keskpankade ühistegevusest – rahapoliitika ja sularaha emissioon – tulu 32,7 miljonit eurot, aasta varem oli sama näitaja 30,5 miljonit eurot. Eesti Panga põhitegevuskulud olid eelmisel aastal 19,8 miljonit eurot, kasvades aastaga 2,1 miljoni euro võrra.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: