Uurijad: veebis on ligipääsetavad 1,5 miljardit tundlikku dokumenti

Arvutiklaviatuur.
Arvutiklaviatuur. Autor/allikas: mrseb/Creative Commons/ (CC BY-ND 2.0)

Internetis pääseb ligi umbes 1,5 miljardile tundlikule dokumendile, sealhulgas palgateatistele, meditsiiniliste läbivaatuste piltidele ja veel müüki mitte läinud toodete patendiinformatsioonile, teatasid küberjulgeolekufirma uurijad neljapäeval.

Ettevõtte Digital Shadows uurijate sõnul leiti 2018. aasta esimese kolme kuu jooksul andmesõelumisvahendiga suur kogus privaatset informatsiooni eraisikute ja firmade kohta üle terve maailma.

Kokku ulatus välja sõelutud ja vabalt ligipääsetava informatsiooni maht 12 petabaidini, mis on neli tuhat korda rohkem kui niinimetatud Panama paberite kogus.

"Need failid on vabalt ligipääsetavad kõigile, kellel on elementaarne tehniline taip," ütles Digital Shadowsi asepresident Rick Holland, lisades, et failidele ligi pääsemiseks ei pidanud uurijad oma isikut tõestama.

Tema sõnul muudab failide kättesaadavus ründajate töö palju lihtsamaks, vähendades eeltöö faasi.

"Me ei keskendu oma välistele digitaalsetele jalajälgedele ning andmetele, mis on juba avalikult kättesaadavad valesti konfigureeritud pilvemälu, failivahetusprotokollide ja failijagamisteenuste tõttu," ütles Holland.

Umbes 36 protsenti kogutud failidest pärineb Euroopa Liidu riikidest. USA-st koguti 16 protsenti, kuid andmeid saadi ka Aasiast ja Lähis-Idast.

Seitse protsenti andmetest oli valesti konfigureeritud Amazoni pilvemälus. Hollandi väitel polnud peamine probleem ettevõtte pilvetehnoloogias endas, vaid selles, kuidas kasutajad oma andmeid haldavad.

Suurem osa failidest leiti serverites ja failijagamise protokollides rakendatud nõrkade julgeolekupraktikate tõttu, selgus raportist.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: