USA president pole Süüriale vastamise asjus veel otsust langetanud
President Donald Trump ei ole veel paika pannud ajakava Ameerika Ühendriikide tegevuseks Süüria keemiarünnaku asjus, teatas Valge Maja pärast riigipea kolmapäeval tehtud avaldust, milles ta soovitas Venemaal "end valmis panna, sest raketid on tulekul".
Valge Maja pressiesindaja selgitas, et lõplikku otsust sõjalise löögi asjus pole veel langetatud, vahendasid BBC, Reuters jt.
Pressiesindaja Sarah Sanders rõhutas ta, et Washington peab möödunud laupäeval Ida-Ghouta ohvriterohke keemiarünnaku eest vastutavaks Süüria valitsust ja Venemaad.
"Presidendil on hulk võimalusi, mille vahel valida, ja need on kõik endiselt laual," rääkis Sanders kolmapäevasel pressibriifingul.
Neljapäeval teatas Trump omakorda Twitteris, et ta ei ole kunagi öelnud, millal rünnak Süüria vastu aset leiab.
"Mitte kunagi pole öelnud, millal rünnak Süüria vastu toimub. Võib-olla üsna varsti või siis üldse mitte niipea! Igal juhul on USA minu administratsiooni ajal teinud ära suure töö ISIS-e piirkonnast välja juurimisel. Kus on meie "Aitäh, Ameerika"?"
Never said when an attack on Syria would take place. Could be very soon or not so soon at all! In any event, the United States, under my Administration, has done a great job of ridding the region of ISIS. Where is our “Thank you America?”
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 12, 2018
Samas näitas USA juba ka oma jõudu, kui rakette kandvad sõjalaevad lahkusid Virginia osariigist Norfolki sadamast.
Hiljem teatas Trump, et kohtub oma tippnõunikega Süüria osas neljapäeval, lubades otsust võimaliku sõjalise löögi osas küllalt varsti.
"Meil on täna kohtumine Süüria küsimuses," lausus Trump Valgesse Majja kogunenud seadusandjatele ja kuberneridele. "Saame näha, mis juhtub."
Trumpi vastus Süüria režiimile on tekitanud muret, et Süürias vastaspooli toetavad USA ja Venemaa asuvad omavahel sõdima. Venemaa on andnud näiteks mõista, et kui Süürias paiknevad Vene sõdurid ohtu satuvad, antakse sellele vastus. See tõi omakorda kaasa aga Trumpi ähvardava Twitteri-postituse Venemaa aadressil.
Valge Maja kinnitusel kaalub president Trump siiski ka muid võimalusi kui sõjalisi. Teisedki riigid arutavad, kuidas vastata Süürias toimunud keemiarünnakule.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron on juba pikemat aega olnud Trumpiga sarnasel seisukohal, et Süürias keemiarelva kasutamine vajab tugevat vastust.
Suurbritannia peaminister Theresa May on aga kutsunud neljapäevaks kokku valitsuse erakorralise istungi. Briti ajakirjanduse teatel on May andnud Briti allveelaevadele korralduse liikuda Süüriast raketilasu kaugusele.
Oma valmisolekust president Bashar al-Assadi vastases karistusoperatsioonis osaleda on märku andnud ka Saudi Araabia.
Trump Venemaale: olge valmis, sest raketid Süüria pihta on tulekul
USA president Donald Trump teatas kolmapäeval, et Venemaal tasub valmis olla, sest USA raketid on peagi Süüria poole teel.
"Venemaa lubab alla tulistada kõik raketid, mida Süüria pihta tulistatakse. Ole valmis, Venemaa, sest need on tulekul, ilusad, uued ja "nutikad"! Te ei peaks olema sõbrad Gaasiga Tapva Elajaga, kes oma rahvast tapab ja seda naudib!" kirjutas Trump Twitteris.
Russia vows to shoot down any and all missiles fired at Syria. Get ready Russia, because they will be coming, nice and new and “smart!” You shouldn’t be partners with a Gas Killing Animal who kills his people and enjoys it!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 11, 2018
"Meie suhted Venemaaga on praegu halvimad kui eales, sealhulgas Külma sõja perioodi arvesse võttes. Selleks ei ole vajadust. Venemaa vajab meid, et oma majandust aidata, asi, mida oleks väga lihtne teha, ja me vajame, et kõik riigid koostööd teeksid. Lõpetaks võidurelvastumise?" lisas Trump
Our relationship with Russia is worse now than it has ever been, and that includes the Cold War. There is no reason for this. Russia needs us to help with their economy, something that would be very easy to do, and we need all nations to work together. Stop the arms race?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 11, 2018
Vene president Vladimir Putin ütles kolmapäeval vastuseks USA ähvardusele rakettidega Süüriat rünnata, et loodetavasti võidab maailma asjades terve mõistus.
"Maailma olukord teeb paratamatult muret. Maailma olukord muutub üha kaootilisemaks, aga samas me loodame, et terve mõistus jääb lõpuks peale ja rahvusvahelised suhted võtavad konstruktiivse suuna," ütles Putin suursaadikutele, kes talle Kremlis volikirjad esitasid.
Euroopa lennundusohutusamet hoiatab raketirünnakute eest Vahemere idaosas
Euroopa lennundusohutusamet (EASA) hoiatas kolmapäeval lennufirmasid, et viimased arvestaksid Vahemere idaosas lähima 72 tunni jooksul võimalike õhurünnakutega Süürias.
Hoiatus on avaldatud ka Euroopa Lennunavigatsiooni Ohutuse Organisatsiooni ehk Eurocontroli veebilehel, vahendasid Reuters ja Yle.
Teate kohaselt on võimalik, et Süüria vastu kasutatakse sõjalaevadel lastavaid tiibrakette või õhk-maa tüüpi rakette lähima 72 tunni jooksul.
Eurocontroli hinnangul võib rakettide kasutamine tekitada ka piirkonnas lennuliikluse reguleerimiseks kasutavat raadiosidet.
Euroopa lennuohutusametnikud on pärast 2014. aastal Donbassi kohal alla tulistatud Malaisia reisilennuki juhtumit turvalisusele rohkem tähelepanu pööranud ning ka äsjane teade on märgiks kõrgendatud valmisolekust, sest tavapäraselt teavitatakse ohust alles pärast mingi sõjalise ohu tekkimist.
Nii Trump kui ka liitlased leiavad, et Süüria käitumine nõuab tugevat vastust
USA president Donald Trump on teatanud, et Süüria valitsusväe poolt laupäeval Ida-Ghouta piirkonnas sooritatud keemiarünnaku asjus tuleb anda tugev vastus ning sarnastest seisukohtadest ning koostööst USA-ga on teatanud ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron, Suurbritannia peaminister Theresa May ja Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.
Oma avaldustes on Trump nimetanud Süüria presidenti Bashar al-Assadi "elajaks" ning süüdistanud viimase toetamises ka Iraani ja Venemaad, sealhulgas isiklikult president Vladimir Putinit.
Väidetavalt teevad ka Süüria valitsusväed ettevalmistusi võimalikuks lääneriikide õhurünnakuks. Süüria valitsus omakorda eitab väidet, et ründas keemiarelvaga Douma linna, mis on viimane mässuliste kontrollitud linn Damaskuse lähistel Ida-Ghoutas.
Keemiarünnaku tagajärjel hukkus vähemalt 60 inimest, nende seas ka lapsi.
Venemaa ähvardab raketid alla lasta
Venemaa on hoiatanud Ameerika Ühendriike jõu kasutamise eest ning andnud ka mõista, et Süürial on täielik õigus end sellise rünnaku vastu kaista. Samuti on Venemaa teatanud, et kui ohtu satuvad Süürias asuvad Vene sõdurid, astub vastusamme ka Moskva.
Venemaa suursaadik Liibanonis Aleksandr Zasõpkin oli aga teisipäeva õhtul veelgi sõnakam ning teatas, et USA poolt Süüria vastu kasutatud raketid tulistatakse alla ja raketid teele saatnud üksused muutuvad ise samuti sihtmärkideks.
Vene diplomaadi sõnul on aga praegu veel võimalik kahe suurjõu potentsiaalset kokkupõrget Süürias ära hoida.
Eelmise aasta aprillis tulistas USA Süüria õhuväebaasi kümnete tiibrakettidega ning ka tookord oli tegemist vastusega keemiarelva kasutamisele Assadi režiimi poolt. Kuna keemiarelva kasutamine on pärast seda siiski jätkunud, on analüütikud eeldanud, et tulevased õhurünnakud saavad olema eelmisest ulatuslikumad.
Trump ise mingeid detailsemaid ähvardusi pole teinud ning on vaid märkinud, et tõenäoliselt teavitatakse avalikkust USA vastusammust alles pärast selle toimumist. Küll aga jättis USA president Süüriaga seotud pingete tõttu ära kavandatud visiidi Ladina-Ameerikasse.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: ERR/BNS