Skoone bastion jääb vaba aja veetmise kohaks ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna linn tahab Skoone bastioni korda teha ning aastate jooksul on välja pakutud hulk ideid, milline kunagine muljetavaldav kaitserajatis välja näha võiks. Praegu on kindel see, et Skoone bastion säilitab oma funktsiooni vaba aja veetmise kohana.

Rootsi ajal ehitatud Skoone bastioni ülesanne oli kaitsta Tallinna linna, sest sinna paigutatud suurtükkidest sai vaenlaste pihta turmtuld anda. 19. sajandil, pärast sõjalise kasutuse lõppu sai Skoone bastionist park, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänasel päeval pigem unustusehõlma vajunud kaitseehitis väärib kahtlemata eksponeerimist.

"Skoone bastion on rootslaste poolt kavandatud bastionitest kõige suurem, mis jõuti ehitada ja ta on Tallinna linna kindlustustest kõige suurem üksikelement. Ausalt öeldes ei tea ma siit mujalt Läänemere maadest ühtegi suuremat bastionit," ütles Tallinna muinsuskaitse osakonna arheoloog Ragnar Nurk.

Möödunud sajandist pärit kauneid vaateid tänapäeval enam tagasi ei saa, kuid piirkond tuleb korda teha, sest praegune olukord on troostitu.

Linnal on plaanis Skoone bastioniga panna punkt Telliskivi ja Admiraliteedi basseini vahelise piirkonna korrastamisele.

"Ideaalnägemus on see, et seal, kus täna on spordifunktsioon, seal see säiliks, aga kui me vaatame seda vallikraavi osa, siis see oleks eeskätt kultuuri ja vaba aja veetmise funktsioon - seal võiks olla välilava, kohvikud, koht, kuhu linlased tulevad ja veedavad aega," selgitas abilinnapea Andrei Novikov.

Maa all on üle 300 meetri pikkused käigud, millest osa tehti Teise maailmasõja ajal pommivarjenditeks.

"Nad on täiesti rahuldavas seisus, aga muidugi on seal sellised probleemid nagu niiskus ja hallitus. Bastion ja need käigud on tervikuna üks suur väljakutse," märkis Nurk.

Kas bastioni vallikraav kaevatakse välja, kui palju maa-aluseid käike avatakse, mida Rannavärava mäele ehitada ja kas vaja on muuta Rannamäe tee liiklusskeemi, nendele küsimustele otsib vastuseid linnavalitsuse ajutine komisjon.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: