Hollande: ma oleksin võinud Macroni võita, kuid ma ei soovinud seda

François Hollande teleintervjuud andmas France 2 kanalil.
François Hollande teleintervjuud andmas France 2 kanalil. Autor/allikas: Video stoppkaader

Prantsusmaa endine sotsialistist president François Hollande, kes avaldas äsja oma memuaarid, selgitas telekanalile France 2 antud intervjuus, miks ta loobus eelmise aasta kevadel toimunud presidendivalimistel osalemast ja teist ametiaega püüdlemast. Hollande'i selgitus on leidnud Prantsuse sotsiaalmeedias palju vastukaja ja seda peamiselt humoorikas võtmes.

"Ma oleksin võinud Emmanuel Macroni võita, kuid ma ei soovinud seda," sõnas ta teisipäeva õhtul eetris olnud intervjuus, kus tutvustas oma raamatut "Võimu õppetunnid" ("Les leçons du pouvoir").

Avalduse teeb kummaliseks asjaolu, et oma ametiaja lõpus oli Hollande'i reiting väga madal ning tema ebapopulaarsus avaldas mõju ka tema asemel erakonna kandidaadina presidendiks kandideerinud Benoît Hamoni tulemusele - Hamon kogus 6,36 protsenti häältest, saavutas viienda koha ja presidendivalimiste teise vooru ei pääsenud. Ehk suurpartei jaoks oli tegu ajaloolise läbikukkumisega.

Enda algatatud liikumise eesotsas kandideerinud Macron saavutas seevastu esikoha ning võitis teises voorus ülekaalukalt Rahvusrinde juhti Marine Le Peni.

"Sest milleni see oleks viinud? Ma ei oleks olnud võitja, tema poleks olnud võitja ja meil oleks täna president, kes ajaks veelgi äärmuslikumat poliitikat kui see, mida me praegu näeme," selgitas ta.

Kuigi Hollande'i põhjendus võib mingil määral sisaldada esimese vooru valimisstrateegia valguses teatavat loogikat (või siis mitte, sest ei saa välistada võimalust, et Hollande oleks suutnud koguda veelgi vähem hääli kui Hamon), siis prantslased asusid kiirelt endist riigipead sotsiaalmeedias pilkama ja kasutama tema lauset "J'aurais pu, mais je ne l'ai pas voulu." kõikvõimalikes teistes kontekstides.

"Ma oleksin võinud võita Nobeli kirjanduspreemia, kuid ma ei soovinud seda!", "Ma oleksin võinud olla rikas, kuulus ja hea, kuid ma ei soovinud seda!", "Ma oleksin võinud olla Miss Prantsusmaa, kuid ma ei soovinud seda!" on vaid mõned näited viimase aja prantsuse veebihuumorist.

Hollande on varemgi Prantsuse sotsiaalmeedias naljahammaste sihtmärgiks olnud. Lisaks tema eraelulistele seikadele ja armuafääridele on tähelepanu pälvinud näiteks tema juuksuriarved ning see, kuidas ta aeg-ajalt oma kolleegidega kätlemisel fotograafide objektiivide ette jäi. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: