Poliitikutel on Laarile keskpanga nõukogu esimehena hulk etteheiteid ({{commentsTotal}})

Foto: Kairit Leibold/ERR

President Kersti Kaljulaid esitas Eesti Panga nõukogu esimehe kandidaadiks Mart Laari ning mitme poliitiku sõnul valitakse ta ka teiseks ametiajaks. Laari kandidatuuri vastu on lubanud hääletada EKRE fraktsioon, kuid etteheiteid ja nõudmisi on teistelgi.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni esimehel Martin Helmel on ridamisi põhjendusi, miks nad hääletavad selle vastu, et Mart Laar saaks jätkata Eesti Panga nõukogu esimehe kohal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näiteks heidavad nad Laarile ette, et ta pole avaldanud arvamust seoses pangandust puudutanud rahapesuskandaalidega. EKRE arvates ei tohiks sel ametikohal olla endine tipp-poliitik.

"Eesti Panga nõukogu esimees esitab järgmise Eesti Panga presidendi kandidaadi ja mul ei ole ühtegi kindlat fakti, aga meil on selline arusaam, et Mart Laari nimetamine nõukogu esimeheks on seotud järgmise presidendi kandidatuuriga ehk see on n-ö pakettlahendus," kommenteeris Helme.

Reformierakonna fraktsioon pole Laari toetamise kohta veel otsust teinud, kuid fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ütles, et Laaril ei kipu poolthääli olema, kuna ta ei esinda Ligi hinnangul enam neid väärtusi, mille tõttu ta viie aasta eest sellele kohale valiti.

Ligi sõnul on Laar olnud sõnakas eelmise, kuid mitte praeguse valitsuse suunal. Laar pole tema hinnangul olnud kriitiline pensionisüsteemi ja maksusüsteemi solkimise ning eelarvereeglite rikkumise pärast.

"Seda vist pole karta, et Laar hääli kokku ei saa, aga kahetsusväärne on, et ta ikkagi sisuliselt pannakse ametisse ainult koalitsiooni ja siis oma endiste erakonnakaaslaste häältega. Vabaerakond on suuresti siiski endine Isamaa," rääkis Ligi.

Vabaerakonna esimees Artur Talvik kinnitas, et tema fraktsioon toetab Laari, kuid neil on Laarile sõnum.

"Võtku käärid kätte ja kärpigu see Eesti Pank mõistlikuks suuruseks. Täna on seal 232 inimest. See on küll euroala kõige väiksema koosseisuga pankadest, aga Eesti jaoks on see väga suur," ütles ta.

Laari on lubanud kindlasti toetada ka Isamaa ja Res Publica Liit (IRL). Keskerakond veel fraktsioonis otsustanud pole.

"Me niisugust põhimõttelist vastuseisu ei näe, aga me kindlasti räägime selle fraktsioonis ka üle," ütles Keskerakonna fraktsiooni juht Kersti Sarapuu.

Sotsiaaldemokraatide fraktsioon on Laari toetamist arutanud.

"Paljud fraktsiooni liikmed avaldasid mõnevõrra muret Mart Laari Eesti Panga nõukogu esimehe ametis poliitiliste sõnavõttude, artiklite pärast, kuid sellele vaatamata me otsustasime Mart Laari toetada," ütles fraktsiooni esimees Kalvi Kõva.

Laari ametisse saamine järgmiseks viieks aastaks otsustatakse riigikogus lihthäälteenamusega.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: