Rahanduskomisjon toetas Laari tagasivalimist Eesti Panga nõukogu esimeheks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mart Laar
Mart Laar Autor/allikas: Siim Lõvi/ER

Riigikogu rahanduskomisjon toetas Mart Laari nimetamist teiseks ametiajaks Eesti Panga nõukogu esimeheks. Hääletus täiskogus toimub 29. mail.

Otsus langetati komisjonis esmaspäeval konsensuslikult, kuigi opositsioonipoliitikud on väljendanud Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluva Laari kandidatuuri suhtes vastuseisu.

Vastavalt seadusele esitab riigikogule Eesti Panga nõukogu esimehe kandidaadi president.

"Kahekordne peaminister Mart Laar on oma mitmekülgsete teadmiste ja juhtimiskogemusega sobiv inimene täitmaks Eesti Panga nõukogu esimehe rolli ning on viie aasta jooksul oma sobivust ametisse tõestanud," on põhjendanud president Kersti Kaljulaid oma otsust.

Riigipea lisas, et Eesti Panga nõukogu esimees ei pea olema esimene valvekommentaator, kuid me vajame sel positsioonil tugevat isiksust ja usaldusväärset autoriteeti, kel kriitilisel hetkel oleks kogemusi ja julgust tegutseda.

"Ta on käivitanud uuel tasemel järelevalve ning toetanud Eesti Panga nõukogu positsiooni järelevalveorganina, mis aitab vähendada võimalike negatiivsetele üllatuste ilmnemist," ütles riigipea.

Enne Mart Laari esitamist nõukogu esimehe kandidaadiks arutas president Kaljulaid seda küsimust ka kõigi riigikogu fraktsioonide juhtidega.

Laari kandidatuuri vastu on lubanud hääletada Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon, kuid etteheiteid ja nõudmisi on teistelgi.

"Eesti Panga nõukogu esimees esitab järgmise Eesti Panga presidendi kandidaadi ja mul ei ole ühtegi kindlat fakti, aga meil on selline arusaam, et Mart Laari nimetamine nõukogu esimeheks on seotud järgmise presidendi kandidatuuriga ehk see on n-ö pakettlahendus," on öelnud EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.

Vabaerakonna endine esimees Artur Talvik kinnitas, et tema fraktsioon toetab Laari, kuid neil on Laarile sõnum. "Võtku käärid kätte ja kärpigu see Eesti Pank mõistlikuks suuruseks. Täna on seal 232 inimest. See on küll euroala kõige väiksema koosseisuga pankadest, aga Eesti jaoks on see väga suur," ütles ta.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi on öelnud, et Laar olnud sõnakas eelmise, kuid mitte praeguse valitsuse suunal. Laar pole tema hinnangul olnud kriitiline pensionisüsteemi ja maksusüsteemi solkimise ning eelarvereeglite rikkumise pärast.

"Seda vist pole karta, et Laar hääli kokku ei saa, aga kahetsusväärne on, et ta ikkagi sisuliselt pannakse ametisse ainult koalitsiooni ja siis oma endiste erakonnakaaslaste häältega. Vabaerakond on suuresti siiski endine Isamaa," rääkis Ligi.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: