Armeenia prokuratuur kinnitas protestiliidri vahistamist

{{1524395880000 | amCalendar}}
Foto: Asatur Jesajants/Sputnik/Scanpix

Armeenia peaprokuratuur kinnitas pühapäeval parlamendisaadikust protestiliidri Nikol Pašinjani vahistamist, mida politsei oli varem eitanud, ja esitas talle ja veel kahele opositsioonilisele seadusandjale süüdistuse ebaseaduslike massikogunemiste korraldamises ja läbiviimises.

Peaprokuratuuri teatel on Pašinjani, Ararat Mirzojani ja Sasun Mikaeljani vahistamisest teavitatud parlamendispiiker Ara Bablojani.

Kolmik korraldas massikogunemisi Armeenia kogunemisvabaduse seadust ning Jerevani linnapea jõustatud piiranguid rikkudes, teatas peaprokuratuur.

"Inimesed rikkusid ebaseaduslike protestide käigus parlamendisaadikute suuniste järgi tegutsedes mitut rahumeelseid kogunemisi käsitleva seaduse sätet, takistades inimeste vaba liikumist, tõkestades nende sisse- ja väljapääsu mitmest hoonest," seisis avalduses. "Nad ei teavitanud oma toetajaid polisei nõudmisest kohtumised lõpetada." 

Peaprokuratuuri väitel õhutasid Pašinjan, Mikaeljan ja Mirzojan nendel kogunemistel osalejaid sulgema tänavaid ja sissepääse hoonetesse, kus tegutsevad riigivõimud, tungima valitsushoonetesse ja halvama nende tööd.

Armeenia politsei toimetas varem pühapäeval Pašinjani "jõuga minema" meeleavalduselt, kuid eitas tema vahistamist.

Jerevanis kestavad mitmendat päeva meeleavaldused ekspresident Serž Sargsjani vastu ja kokkupõrked protestijate ja märulipolitsei vahel.

Politsei pressiesindaja ütles Interfaxile, et pühapäeval vahistati Jerevanis massiprotestide käigus 192 inimest. Tervishoiuministeerium oli teatanud varem seitsme inimese haiglasse viimisest pärast seda, kui märulipolitseinikud ajasid laiali opositsiooni meeleavalduse.

Pühapäeva hommikul katkesid paar minutit pärast algust Pašinjani ja Sargsjani kõnelused. Pašinjan teatas Jerevani Marriotti hotelli saabunud Sargsjanile, et on saabunud arutama tema tagasiastumist. Peaminister süüdistas seepeale opositsioonijuhti väljapressimises ja lahkus kõnelustelt.

Pašinjan lubas seejärel "suurendada survet" Sargsjanile, et sundida teda tagasi astuma, kutsudes politseinikke "relvi maha panema ja protestidega liituma".

Selle asemel sekkusid julgeolekujõud Jerevani Erebuni linnaosas korraldatud meeleavaldusse ja hakkasid seda laiali ajama.

Pašinjani vahistamise järel kogunes Jerevani Vabariigi väljakule valitsuse hoone juurde tuhandeid protestijaid. AFP reporter teatas sündmuskohalt, et märulipolitseinikud vahistasid kümneid inimesi.

Euroopa Liidu delegatsioon Armeenia teatas avalduses, et on kiiresti areneva kriisi pärast mures, ja kutsus kõiki pooli vaoshoitusele.

Opositsioonijuht on kuulutanud Armeenias välja "rahumeelse sametrevolutsiooni alguse". Tema juhtimisel on 2,9 miljoni elanikuga riigis meeleavaldused kestnud nüüd kümme päeva, mille käigus on arreteeritud sadu protestijaid.

Pašinjani sõnul on tema algatatud liikumise eesmärk tuua Armeenias "üleriigilise kodanikuallumatuse " kampaania abil kaasa juhivahetus.

Opositsioon ei ole rahul Sargsjani võimul jätkamisega uues parlamentaarses valitsemissüsteemis, millele Armeenia läks üle 10. aprillil.

2015. aastal heakskiidetud põhiseadusmuudatuste alusel juurutatud valitsemisvormi keskmes on tugeva võimuga peaminister. Enne seda oli Sargsjan president ja tema teine ehk viimane ametiaeg lõppes 9. aprillil.

Serž Sargsjani võimu põlistamine on ärritanud opositsiooni, kes korraldab alates reedest Jerevanis massimeeleavaldusi. Uus süsteem on opositsiooni sõnul mõeldud Sargsjani võimu jätkamiseks.

Opositsiooni toetajad süüdistavad Sargsjani Armeenia majandusraskustesse juhtimises, korruptsioonis ja oligarhide võimu suurendamises.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: