Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kohtunik kritiseeris Muelleri uurimist Manaforti suhtes

Paul Manafort.
Paul Manafort. Autor/allikas: Jonathan Ernst/Reuters/Scanpix

USA föderaalkohtunik T.S. Ellis III kritiseeris reedel teravalt eriprokurör Robert Muelleri kriminaalasja president Donald Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manaforti suhtes ning arvas, et Mueller võis sellega seoses oma volitusi ületada.

Alexandria kohtusaalis toimunud kuulamisel ütles Ellis, et Muelleril ei tohiks olla piiramatut võimu Venemaa-uurimises ning et süüdistused Manaforti vastu ei tulene uurimisest, mis puudutab Moskva väidetavat sekkumist USA presidendivalimistesse 2016. aastal, vahendas Reuters.

"See on ebatõenäoline, et te veenate mind sellest, et erinõunikul on piiramatu võim teha, mida iganes ta tahab," sõnas Ellis, kelle määras ametisse vabariiklasest presidendi Ronald Reagan.

"Ma ei mõista, mis suhe on süüdistusel sellega, mida eriprokuröril on voli uurida," ütles ta.

Ellis kritiseeris ka Muellerile eraldatud 10 miljoni dollari suurust eelarvet. Samuti uuris ta, kas asejustiitsminister Rod Rosenstein, kes peab uurimise üle järelevalvet ning keda peetakse tähtsaks tunnistajaks selles, kas Trump püüdis õigusepidamist takistada, on uurimise juurest taandunud.

Ellis ei langetanud reedel otsust Manaforti ettepaneku kohta, mille kohaselt tuleks temavastasest süüdistustest loobuda. Samas küsis ta, miks ei võiks pangapettusega seotud juhtumit, mis ei ole seotud ühegi Venemaa kodaniku või Vene pangaga, anda üle Virginia ida ringkonna prokuratuurile.

Manafortile on esitatud süüdistused rahapesus ja maksudest kõrvale hiilimises, samuti USA pankadele valetamises, et saada laenudena umbes 20 miljonit dollarit. Need süüdistused ei ole seotud Trumpi 2016. aasta valimiskampaaniaga, vaid Manaforti tegevusega Vene-meelse Ukraina ekspresidendi Viktor Janukovõtši heaks aastatel 2006-2014.

Manafort eitab süüdistusi ning on püüdnud mitu korda panna Muellerit süüdistustest loobuma.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: