Trump Twitteris: "Obama FBI" omas mu meeskonnas "koputajat"

FBI.
FBI. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump esitas neljapäeval Twitteris väite, milles vihjas võimalusele, et president Barack Obama ajal oli Föderaalsel Juurdlusbürool (FBI) koputaja Trumpi kampaaniameeskonnas ning et selle näol on tegu "suurema asjaga kui Watergate".

"Vau, hakkab välja tulema, et Obama FBI "LUURAS TRUMPI KAMPAANIA JÄREL MEESKONDA SOKUTATUD KOPUTAJA ABIL". Andrew McCarthy ütleb, "Tõenäoliselt pole mingit kahtlust, et neil oli vähemalt üks usaldusväärne koputaja kampaaniameeskonnas." Kui nii, siis on see suurem kui Watergate!" kirjutas USA president Twitteris.

Trumpi postitused on sageli põhjustatud sellest, mida ta näeb ja kuuleb oma väidetavas lemmiksaates, telekanali Fox News hommikusaates "Fox & Friends". Nii ka seekord ning tema poolt esitatud väide lähtub saates intervjueeritud National Review' kolumnisti Andrew C. McCarthy jutust.

Väites, et FBI-l oli Trumpi kampaaniameeskonnas nuhk või koputaja, pole iseenesest midagi uut ning see on oluline osa Trumpi toetajate kampaaniast ekspresident Obama ja USA julgeolekuasutuste vastu.

Väide hakkas levima seoses sellega, et konsultatsioonifirma Fusion GPS kaasasutaja Glenn Simpson andis senati õiguskomitees tunnistusi seoses endise Briti luureametniku Michael Steele'i poolt koostatud ja avalikkuses palju tähelepanu pälvinud toimikuga, mis kirjeldas väiteid Trumpi ja Venemaa kokkupuudete teemal.

Simpson mainis senatis muuhulgas, et Steele oli talle öelnud, et põhjus, miks FBI töötajad Steele'i toimikusse tõsiselt suhtusid, oli see, et neil olevat olnud koputaja Trumpi meeskonnas.

Simpsoni esindajad on hiljem selgitanud, et ta pidas tunnistusi andes silmas mitte koputajat, vaid allikat ning tõenäoliselt oli tegu meeskonnas nõunikuna tegutsenud George Papadoupolosega, kes hiljem tegi võimudega koostööd ja tunnistas, et valetas FBI-le oma sidemete kohta Venemaaga.

Simpsoni esindajate selgitused pole aga lõpetanud Trumpi toetajate avaldusi "koputaja" teemal.

Hiljuti Trumpi advokaatide meeskonnaga liitunud veteranpoliitik Rudy Giuliani ütles samuti Fox Newsile antud intervjuus, et on võimalik, et Obama-aegne FBI saatis Trumpi meeskonda spiooni.

USA meedias on neljapäeval suure tähelepanu all asjaolu, et just aasta aega kestnud eriprokurör Robert Muelleri uurimisel on vähe saavutusi ning peamised tehtud sammud ning esitatud kahtlustused ja süüdistused polevat sageli seotud eriprokuröri volituste ehk uurimise põhiteemaga.

Trumpi kriitikud omakorda juhivad tähelepanu sellele, et omaaegsed vabariiklaste eestvedamisel toimunud juurdlused - Benghazi rünnaku juurdlus ja Hillary Clintoni e-kirjade juurdlus - kestsid kauem ja lõppesid sisuliste tulemusteta.

Ka Trump ise "õnnitles Ameerikat ajaloo suurima nõiajahi aastapäeva puhul".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: