Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Manafortiga seotud advokaat võttis omaks valetamise USA eriprokurörile

Advokaat Alex van der Zwaan 20. veebruaril Washingtonis kohtuhoonest lahkumas.
Advokaat Alex van der Zwaan 20. veebruaril Washingtonis kohtuhoonest lahkumas. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manafortiga seotud advokaat tunnistas end teisipäeval eriprokurör Robert Mueller juurdluse raames süüdi Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) agentidele valetamises.

Muelleri meeskonna uurijad esitasid Alex van der Zwaanile süüdistuse tahtlikus valetunnistuste andmises suhtluse kohta Trumpi kampaaniameeskonna kunagise kõrge ametniku Richard Gatesiga, kellele eriprokurör on esitanud süüdistused.

Gatesile ja Manafortile on esitatud süüdistused kelmuses, rahapesus, vandenõus USA huvide vastu ja USA võimude eksitamises oma koostöö osas Ukraina kukutatud presidendi Viktor Janukovõtši ja tema Regioonide Parteiga.

Londonis baseeruvas rahvusvahelises advokaadibüroos Skadden töötav Van der Zwaan sai süüdistuse ka valetamises oma kontaktide kohta teise nimetamata isikuga, seisab süüdistustekstis. Eriprokuröri büroo teatel tehakse advokaadi suhtes kohtuotsus teatavaks 3. aprillil.

Süüdistus ei sisaldanud infot Van der Zwaani sidemete kohta Trumpi kampaaniaga, kuid ta on esindanud oma advokaadibürood Ukraina valitsuse heaks 2012. aastal tehtud töös seoses ekspeaminister Julia Tõmošenko korruptsioonikohtuprotsessiga.

Gates ja Manafort töötasid sel ajal toonase Ukraina presidendi Janukovõtši heaks.

Muelleri meeskond teatas reedel, et on avastanud tõendeid Manaforti sooritatud pangapettuse kohta, mida algsed süüdistused ei katnud.

USA vandekohus esitas reedel Muelleri juurdluse raames 13 venelasele süüdistuse sekkumises USA presidendivalimistesse.

Muelleri sõnul esinesid süüdistatavad ameeriklastena ja haldasid sotsiaalmeediakontosid, kus keskendusid USA rahvast lõhestavatele poliitilistele ja sotsiaalküsimustele. Valeuudiseid levitati muu hulgas Facebookis, Twitteris, Youtubes ja Instagramis.

Rühma olevat juhtinud president Vladimir Putini lähedane liitlane Jevgeni Prigožin ja nende valeuudised jõudsid märkimisväärse hulga ameeriklasteni.

Rühm baseerus peamiselt Peterburis nõndanimetatud trollivabrikus, kuid osa kahtlustatavaid reisis ka USA-sse. Informatsioonioperatsioonis osales sadu vahetustega töötanud inimesi ja selle eelarve oli miljoneid dollareid. Süüdistus esitati ka kolmele Vene firmale.

Süüdistuses ei märgita siiski, et Venemaal oleks õnnestunud mõjutada USA valimiste lõpptulemusi.

Mueller uurib Venemaa sekkumist USA presidendivalimistesse, Trumpi kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Vene valitsusega ning seda, kas Trump takistas õigusemõistmist, kui vallandas FBI endise direktori James Comey.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: