Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Algas kohtuprotsess Trumpi endise kampaaniajuhi üle

{{1533042660000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA-s algas teisipäeval kohtuprotsess president Donald Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manaforti üle. Tegemist on esimese kohtuprotsessiga, mis on seotud Venemaa väidetava sekkumisega USA presidendivalimistesse, kuigi kohtu ette jõudvad juhtumid on seotud Manaforti varasema tegevusega.

Manaforti vastu on esitatud 18 kriminaalsüüdistust, nende hulgas panganduspettus. Süüdimõistmise korral võib teda oodata kuni 30 aasta pikkune vanglakaristus, vahendas BBC. Pikemad kokkuvõtted kohtuprotsessi sisust on teinud Vox ja Politico.

Manafort pole end süüdi tunnistanud.

Prokuröride sõnul ei vasta Manaforti luksuslik elustiil sellele, mida ta on oma maksudeklaratsioonis näidanud.

Manafort asus Trumpi kampaaniat juhtima 2016. aasta mais. Kui Trump võitis presidendivalimiste eel vabariiklaste nominatsiooni, sattus Manafort kriitika alla. Manaforti kohta hakkasid kõlama väited, et ta ei avalikustanud seda, et teenis miljoneid dollareid Ukraina toonasele presidendile Viktor Janukovitšile pakutud konsultatsioonide eest. Samal ajal muutis Vabariiklik Partei oma manifestis Ukraina konflikti puudutavat sõnastust, eemaldades sellest jõulisemad Venemaa-vastased hinnangud.

Manafort lahkus Trumpi kampaaniameeskonnast 2016. aasta augustis.

Teisipäeval alanud kohtuprotsessilt oodatakse täiendavate detailide selgumist Manaforti töö kohta Ukrainas ja koostöö kohta Vene kodanikega.

Kohtudokumentides väidetakse, et Manafort teenis oma töö eest Ukrainas kümneid miljoneid dollareid ning osales skeemis, mille eesmärk oli varjata oma sissetulekut USA võimude eest.

Manaforti süüdistatakse muuhulgas valede maksudeklaratsioonide esitamises ja välismaiste pangakontode avalikustamata jätmises. Samuti süüdistatakse teda panganduspettuses, sest väidetavalt andis ta laenude saamiseks kolmele pangale valeinfot. Süüdimõistmise korral võib ta kokku saada kuni 305-aastase vanglakaristuse.

Prokuröride sõnul esitavad nad protsessi käigus tõendeid, mille väitel aitas kõrge pangatöötaja Manafortil saada 16 miljoni dollari ulatuses laene selle eest, et Manafort püüab aidata tal pääseda tööle Trumpi kampaaniameeskonda ja valitsusse.

Uurijad on esitanud kokku umbes 500 tõendit, nende hulgas luksuskäekellad ja fotod uhketest majadest.

Protsessi käigus võib prokuratuur kutsuda tunnistama kuni 35 inimest. Nende hulgas Manaforti endise kauaaegse kaastöötaja Rick Gatesi, kes tunnistas end veebruaris süüdi vandenõus ja uurijatele valetamises. Pärast seda on ta teinud uurijatega koostööd.

Virginia osariigis Alexandrias algav kohtuprotsess kestab vähemalt kolm nädalat. (Teisipäevasest kohtuistungist on ülevaate teinud näiteks Axios - Toim.)

USA föderaalprokurör Uzo Asonye ütles teisipäeval kohtus, et tõendite kohaselt avas Paul Manafort kolmes välisriigis üle 30 pangakonto. Prokurör märkis, et tõendid näitavad, et Manafort asetas end ja oma raha seadusest kõrgemale.

Prokuröri sõnul jõuavad kõik süüdistused Manaforti vastu ühe probleemini - selleni, et Manafort valetas.

Kaitsja Thomas Zehnle süüdistas kohtus Manaforti puudutavates finantssüüdistustes aga Rick Gatesi. Advokaadi sõnul omastas Gates raha.

"Rick Gatesi käsi oli küpsisepurgis. Paul ei teadnud, et Rick täitis oma taskuid," sõnas Zehnle.

Süüdistused Manaforti vastu said alguse eriprokurör Robert Muelleri uurimisest selle kohta, kas Venemaa sekkus 2016. aastal USA presidendivalimistesse. Siiani on Mueller esitanud seoses selle uurimisega süüdistuse 32 inimesele ja kolmele ettevõttele.

Muelleri advokaadid on öelnud, et valitsus ei kavatse esitada Manaforti kohtuprotsessil tõendeid või argumente Trumpi kampaaniameeskonna väidetava koostöö kohta Venemaa valitsusega. See uurimine kestab edasi.

Trump on väljendanud oma poolehoidu Manafortile. Samuti on Trump distantseerinud end Manaforti süüdistustest. "See toimus aastaid tagasi, enne kui Paul Manafort oli Trumpi kampaania liige," on ta Twitteris kirjutanud.

Ka Trumpi toetajad on Muelleri meeskonda kohtuprotsessiga seoses süüdistanud selles, et Manaforti vastu esitatud süüdistused polevat kuidagi seotud Trumpi ja valimiskampaaniaga. Paljud analüütikud on aga rõhutanud, et Manaforti vastu esitatud süüdistused on pigem Muelleri ja prokuratuuri võimalus survestada kunagist kampaaniajuhti ka Venemaa valimistesse sekkumise asjus tunnistusi andma.

Trumpi toetaja ja advokaat Rudy Giuliani on vihjanud, et Trump võib anda Manafortile süüdimõistmise korral armu. "Tal on õigus seda kaaluda. See on tema võimuses," ütles Giuliani Reutersile.

Teisipäeval ütles Trump, korrates Giuliani varasemaid avaldusi, et "kokkumäng" pole kuritegu. "Kokkumäng pole kuritegu, kuid see pole tähtis, sest mingit kokkumängu ei olnud (välja arvatud riukalikul Hillaryl ja demokraatidel)!" kirjutas Trump Twitteris.

 

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: