Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Naistevastases vägivallas süüdistatud New Yorgi peaprokurör lahkus ametist

New Yorgi peaprokurör Eric Schneiderman 2018. aasta veebruaris (Reuters), Michelle Manning Barish (vasakul) ja Tanya Selstram (AFP).
New Yorgi peaprokurör Eric Schneiderman 2018. aasta veebruaris (Reuters), Michelle Manning Barish (vasakul) ja Tanya Selstram (AFP). Autor/allikas: Scanpix

New Yorgi osariigi peaprokurör Eric Schneiderman astus tagasi pärast seda, kui vähemalt neli naist süüdistasid teda seksuaalses ahistamises, ründamises ja muus vägivaldes käitumises.

Demokraatlikku Parteisse kuuluv 63-aastane Schneiderman on olnud avalikkuses ahistamisvastase liikumise #MeToo aktiivne toetaja ning president Donald Trumpi sagedane kriitik. Samuti on tema ametkond uurinud seksuaalses ahistamises süüdistatud kurikuulsa Hollywoodi produtsendi Harvey Weinsteini juhtumeid, vahendas BBC.

Teema tõusis päevakorda seoses esmaspäeval väljaandes New Yorker avaldatud artikliga, kus on oma kogemustest rääkinud neli naist, kaks neist on Schneidermani kunagised tüdruksõbrad. Naiste sõnul, kellest kaks - Michelle Manning Barish ja Tanya Selvaratnam - rääkisid oma nime all, on Schneiderman neid löönud ja ahistanud. Naised rõhutavad, et vägivald ei olnud kunagi nö poolte kokkuleppel ning et seda esines nii voodis kui ka pärast seda, kui peaprokurör oli tarvitanud alkoholi.

Schneiderman lükkas pressiteates süüdistused tagasi. "Oma eraelulistes intiimsuhetes olen ma võtnud osa rollimängudest ja muudest vastastikusel kokkuleppel toimunud seksuaalaktidest. Ma ei ole kedagi rünnanud. Ma ei ole kunagi osalenud tahtevastases seksuaalaktis, mis on piiriks, mida ma ei ületaks," seisis avalduses.

"Kuigi need väited ei ole seotud minu erialase käitumise või tööga oma ametis, takistavad need sisuliselt mind juhtimast ametkonna tööd sellel kriitisel ajal," selgitas Schneiderman.

Schneiderman sai New Yorgi peaprokuröriks 2010. aastal ning tal ei olnud sel aastal kavas uuesti sellele ametikohale kandideerida.

New Yorgi kuberner Andres Cuomo kutsus kohe pärast artikli avaldamist Schneidermani tagasi astuma.

"Keegi ei ole seadusest kõrgemal, sealhulgas New Yorgi kõrgeim justiitsametnik," lausus kuberner. "Ma ei usu, et Eric Schneidermanil oleks võimalik jätkata tööd peaprokurörina."

Cuomo lubas ka seda, et laseb prokuratuuril nimetatud süüdistusi uurida. Manhattani ringkonnaprokuröri Cyrus Vance’i büroo on juba teatanud uurimise alustamisest.

"Peremees" ja "pruun ori"

Kõik naised on tunnistanud, et pole varem soovinud kättemaksu kartuses rääkida, kuid teevad seda nüüd eelkõige selleks, et teisi naisi peaprokuröri käitumise eest hoiatada.

Keegi neist politsei poole omal ajal ei pöördunud, küll aga otsisid vähemalt kaks neist meditsiinilist abi seoses näkkulöömise ja kägistamise tagajärgedega.

Selvaratnam kusjuures märkis, et Schneiderman oli ka ähvardanud, et tal on võim lasta naist jälitada ja tema telefonikõnesid pealt kuulata. Lisaks olevat ta mõlemat oma nime all rääkinud naist ka omal ajal tapmisega ähvardanud.

Üks anonüümseks jäänud naistest, kelle näol on tegu tuntud New Yorgi juristiga, aga meenutas, et Schneiderman tikkus talle ligi ning kui ta viimasele eitavalt vastas, oli mees teda lahtise käega niivõrd tugevalt näkku löönud, et sellest oli ka järgmisel päeval jälg alles.

Selvaratnam sõnas, et Schneidermani näol olevat tegu dr. Jekylli ja mr Hyde'i tüüpi persooniga ning tal ajab südame pahaks, kuidas peaprokurör on end avalikkuse ees naisõigusluse eestvedajana näidanud.

Sri Lanka juurtega Selvaratnam meenutas ka seda, et Schneiderman oli mõnikord käskinud end "peremeheks" kutsuda ning oli teda lahtise käega näkku löönud niikaua kuni naine kuuletus. Samuti olevat mees teda kutsunud oma "pruuniks orjaks" ning nõudnud, et naine ütleks, et on tema omand.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: