Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Krasnojarskis: setud on poolteist sajandit Venemaal oma kultuuri hoidnud

Foto: ERR

Venemaal Krasnojarski krais asuvas Haida külas on setud hoidnud oma kultuuri juba poolteist sajandit. Äsja neil külas käinud eestlased viisid lisaks muusikalisele külakostile kingituseks ka kotitäie eestikeelseid raamatuid, et jätkuks jaksu oma kultuuri ja keelt alles hoida.

Haida küla võttis kodueestlaste seltskonna vastu laulu ja kohaliku handsaga. Siberi setud lauluvad oma laule ja räägivad setu keelt ja nii juba ligi poolteist sajandit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestlased läksid setudele külla oma muusikaga, mis pälvis nii aplausi kui ka natuke kadedust.

"Meil on muidugi lõõtspillimängijat vaja! Aga pole hullu, mu õepoeg Sergo õpib juba mängima, asja saab korda. Me õpime ja me saame normaalse folklooribändi "Päevalill"!" rääkis Haida küla elanik, setu Valentina Teder.

Sergo aga arvab, et probleem on pigem keeles kui muusikas.

"On selline tendents, et isegi meie vanad saavad n-ö sõnakehvaks, sest kui me käime seal, Eestis, Setumaal, siis kõik see on nagu suus ja kõrvas, rohkem laulud, aga kui siia tagasi tuled, siis vene keel hakkab ikka domineerima," tõdes ta.

Kultuuriprogrammis oli ka tutvumine kohaliku setu muuseumiga ja ostlemine. Külapood teenis selle ühe päevaga vist aastakasumi. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul tegid külalised ka omalt poolt külaelanikele kingitusi.

"Meiegi nüüd, Eesti Vabariigi 100 ajal tõime siia mitu kotitäit nii eesti kirjandust, eesti venekeelset tõlget kui ka eesti originaale. Nii et selliseid asju saab ikka teha," ütles EV100 juhtrühma esimees Toomas Kiho.

See, et mitukümmend eestlast leidsid aega ja raha, et Siberisse minna annab lootust, et Haida külast saab uus turismi sihtkoht.

"See, et eestlased on hakkanud nüüd käima külas Siberis asuvate eesti ja seto küladel, on väga tore kahtepidi. Esiteks see, et meie, kes me tuleme kodust, näeme, et siin, 5000 kilomeetri kaugusel on 150 aastat säilitatud eesti keelt ja kultuuri. Ja teistpidi, inimesed, kes siin on, saavad me külaskäikudest innustust ikka rääkida eesti keeles, ikka mängida eesti või setu pillilugusid, ikka tantsida eesti tantse," ütles EV100 juhtrühma liige Tiit Pruuli.

Pidu lõppes ühise tantsuga.

Pikem käsitlus eestlaste kogukonna elust Ülem-Suetuki külas Siberis näeb pühapäeval uudistesaates "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: