Rootsi õhuväe õppus esitab Ämari lennubaasile väljakutse

Foto: Karl Möls

Esmakordselt on Ämari õhubaas kaasatud Rootsi siseriiklikesse õppustesse, mille käigus Eestist ja Soomest startivad hävitajad esitavad agressorit, kes üritab tungida Rootsi õhuruumi. Lennugraafik on erakordselt tihe, esitades väljakutse nii Ämari lennubaasile kui ka Rootsist startivatele kaitsjatele.

Rootsi hävitajad saabusid Ämarisse sel nädalal. Esimest korda moodsal ajal lendavad Rootsi hävitajad Eestist Rootsi riigi kaitsmise õppustel, milles kokku osaleb 3000 õhuväelast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ämaris paiknevad sada inimest ja kaheksa Gripenit esitavad ründajat.

"Õppuste ala, arvestades Ämari kasutamise võimalust, muudab õppuse väga dünaamiliseks. See teeb Rootsi õhuväele keeruliseks kiiresti organiseerida vaststupanu Rootsi kaitsmiseks," ütles Rootsi F7 eskadrilli allüksuse juhi abi major "Spicer".

Ämarisse saabunud allüksus ehk nn ämblikud koosneb lennuinstruktoritest. Pilootidele meeldib Eesti õhuruum, sest siin pole tihedat lennuliiklust.

"See on väga kogenud allüksus. Nad töötavad tavaliselt Gripenite põhiväljaõppe lennuinstruktoritena. Neil on rohkem kogemusi kui teistel pilootidel Rootsi õhuväes. Rootsi õhuväel tulevad rasked päevad," ütles major "Spicer".

"Õppusealal pole kuigi palju lennuliiklust. See on väga hea koht harjutamiseks. Me ei pea reisilendude pärast katkestama," märkis piloot kapten "Butler".

Ämari lennubaasis nokkimiseks aega ei jää, sest Rootsi hävitajad plaanivad tõusta ja maanduda väga tihedalt.

"Rootslaste lennuprofiil on suhteliselt agressiivne. Nad tahavad teha mitmeid lende lennuki kohta ööpäevas. Meie roll on kanda hoolt, et kõik need lennud toimuks. Meteoinfo, lennujaama teenindusinfo, tuletõrjujad - kõik saavad harjutada ööpäev läbi kõrge intensiivsusega õhuoperatsioone," selgitas õhuväe staabiülem õhuväe ülema kohustes kolonel Riivo Valge.

Rootsi õppuste planeerimine Ämaris toimus koostöös USA ja Suurbritanniaga, ehkki nende lennukid õppusel ei osale.

USA eelmine president Barack Obama otsustas kujundada Ämarist piirkondliku õhuväe väljaõppekeskuse. Õppustel osaleb vähemal määral ka Leedu lennubaas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: