Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ämaris algas NATO ja partnerriikide õhuväeõppus

Foto: Ardi Hallismaa/mil.ee

Teisipäeval algas Eesti, Läti ja Leedu õhuruumis kahepäevane NATO ja partnerriikide iga-aastane õhuväeõppus Ramstein Alloy, et harjutada Baltikumi õhuruumi turvamist.

Kolm korda aastas peetavad õppusel harjutatavad õhuväelased juhtimis- ja sideprotseduure ning õhuturbe harjutusi Balti riikide õhuruumis. Seekordsel õppusel on kandev roll Eesti õhuväel ja Ämari lennubaasil.

Lisaks osalevad Eestis paiknevad Prantsuse õhuturbe lennukid ning Leedu, Portugali, Hispaania, Saksamaa, Norra, Poola ning Hollandi õhuväelased ja lennuvahendid. 

Partnerriikidest osalevad õppusel Rootsi ja Soome. Merepääste harjutuse läbiviimisel Pirital teevad õhuväelased koostööd politsei-ja piiravalve ametiga.

Ramstein Alloy õppuste sari sai alguse 2008 aastal ning fookuses on alati Balti riikide õhukaitse protseduuride harjutamine ning liitlaste ja partnerriikide vaheline koostöö. Õhuturbe missioonid kestavad neljakuulise rotatsiooniga ning sellel osalevad liitlaste lennukid paikevad nii Ämari lennubaasis kui ka Leedus.

 

Õppusel oli erinevaid õhuvägesid ja erinevate põlvkondade hävitajaid

Leedu transpordilennuk parve ajakirjanikega pardal oli Soome õhuruumi eksinu rollis. Soome hävitajad tuvastasid lennuki, lendasid selle kõrvale ning juhtisid oma õhuruumist välja. Eesti poolel võtsid lennuki vastu Portugali hävitajad ning eskortisid selle Ämarisse tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelmisel aastal oli Euroopa kohal 800 vahejuhtumit, kuigi hävitajatel tuli välja lennata vaid sajal korral.

Ämaris igatahes käib pidevalt aktiivne tegevus. Mais harjutati esmakordselt Rootsi õhuruumi kaitsmist. Ämarist lendasid Rootsi hävitajad mängult vaenlastena oma õhujõude proovile panema. Praegu toimuv õppus on rutiin - see toimub kolm korda aastas.

"Need on etteplaneeritud sündmused. Ette planeeritud ja stressi tase tunduvalt madalam. Rootslaste puhul oli puhas improvisatsioon. Mõlemaid elemente on vaja harjutada," selgitas kolonel Riivo Valge.

Koostöö NATO ja sellesse mitte kuuluvate riikide vahel pole midagi uut. Norra, Soome ja Rootsi õhujõud on ka varem koos harjutanud.

Kuid mõõtu võtavad ka erinevate põlvkondade hävitajad. Teisipäeval harjutasid Norra ja Hispaania piloodid õhuvõitlust. Hispaanlastel on Eurofighterid, norralastel 70-ndatest pärit vana klassik F-16.

"Meie F-16, mis seisab siin taga, on juba vanake. Seetõttu me oleme endale ostnud hävitajad F-35. Nii et need siin on oma elu lõpusirgel, aga nad on valmis ikka veel teistele lennukitele peavalu valmistama, ma ütleks nii," märkis Norra lennuinstruktor major Lars Saastad.

Prantslastel on Mirage, rootslastel on Gripen. Mitte paljud riigid ei valmista ise hävitajaid. Millised on parimad, kuidas erinevate riikide õhuväed toimivad - see tuleb sellistel õppustel välja.

"Ma otsin meist paremaid, et oleks põnevam. Kui tõsiselt rääkida, siis on huvitav võrrelda erinevaid hävitajaid, rakette, taktikat," nentis Prantsuse õhuturbeüksuse ülem, kolonelleitnant Vincent Repolt.

Tegelikult määrab õppuse õnnestumise see, kas kõik kulges plaanipäraselt või tuli ette ootamatusi. Ja kui tuli, siis kuidas nendega toime tuldi. Euroopa kohal teevad õhujõudude piloodid 30 000 lendu päevas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: