Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pliimürgistusest terveks ravitud merikotkas lasti Järva vallas vabadusse

Järva vallas Prandi külas lasti reedel vabadusse merikotkas, kes märtsi algul leiti sealtsamast lähedalt pliimürgistuse tõttu hinge vaakumas ja Tartus terveks raviti.

Teadaolevalt merikotkad Järvamaal ei pesitse, kuid linnu leiukohast teele saatmine annab lootust, et ta leiab üles oma pesitsuspaiga. Suursuguse linnu seljale kinnitatud saatja jagab teadlastele infot kotka eluviisi kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Loomaarst Madis Leivits ütles, et äsja tervenenud merikotkas on närvilise loomuga. Kuna tal on täiskasvanud linnule iseloomulik sulestik, võiks vanuseks arvata vähemalt viis aastat.

Kui jahimees Olev Tiisler lumehangel seisva merikotka avastas, oli esimene mõte lind fotole jäädvustada. "Otsisin kähku telefoni taskust, et teen pilti. Nii kui silmad tema poole pöörasin, siis ta oli lääbakil, tiivad laiali, pea ees lume sees," meenutas ta.

Siis helistas ta kohaliku jahtkonna esimehele Asko Osulale. Enne kui taibati abi otsida maaülikoolist, tehti kõne keskkonnaametisse.

Koigi jahtkonna esimees Asko Osula sõnul peaks keskkonnaamet sellega tegelema, kuid telefonile ei vastatud ja tagasi pole helistatud siiamaani.

Lind sai Tartus elule turgutatud, kuid jahimehed ei usu siiani, et tegemist oli laskemoonas leiduva plii põhjustatud mürgistusega.

Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi loomaarst Madis Leivits ütles, et kõige lihtsam on, kui võtta kuuli tükid linnu maost välja.

"Tõendatud ta on ja see on globaalselt teatud-tuntud probleem. Aga jah, kahjuks usk on tugevam kui teadmised," nentis loomaarst.

Lind on nüüd elule päästetud, kuid selleks, et elus püsida, peab ta Leivitsi sõnul ise vaeva nägema.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: