"Aktuaalne kaamera" uuris ohutu lõkketegemise viise ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Praegusel kuival ajal lõkke tegemine nõuab väga korralikku ettevalmistust ja ohutusnõuete täitmist, rõhutab päästeamet. Jäätmete põletamine lõkkes on keelatud, kuna see kahjustab keskkonda.

Kaks ettevalmistatud lõkkekohta paistavad esmapilgul sarnased, aga tegelikult koosneb üks vaid kuivadest puudest, teises peitub prügi, kummirehv ja immutatud puitu. Iga tuletegija peaks hästi mõtlema, mida ta oma lõkkesse paneb, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõik jaanitulelised, me saame kõik panustada sellesse, et meie õhk oleks puhtam, et me ei põletaks seda keemiat," ütles MTÜ Eesti Pottsepad juhatuse esimees Aleksander Ljubajev.

Reedene tugev tuul tekitas kiirelt olukorra, kus tuli hakkas võimust võtma, nii et Tõdva vabatahtlike päästjate tehnika kulus marjaks ära.

Tõdva vabatahtlik päästja Peeter Mahon tunnistas, et tuulise ja kuiva ilmaga tema lõket ei teeks. "Tuul on natuke liiga vali täna ja tule edasi levimine on väga tõenäoline. Kui meil ei oleks sellist rasketehnikat täna kõrval ja üle 7000 liitri vett praegu, siis oleks see varsti mööda põldu laiali," selgitas ta.

Juba kahe lõkke vaatamine annab aimu, kus põleb lisaks puidule ka mittelooduslikku materjali. Reedel oli plaanis lõkkesuitsu ajakirjanike ees mõõta, et näidata, millest see koosneb, aga paraku mõõtetehnika vedas alt.

"Meie katsete põhjal ja ka mujal maailmas tehtud katsete põhjal on selgelt näha, et jäätmelõkke puhul tõenäosus, et tekivad ohtlikud ühendid - dioksiinilaadsed ühendid või polüaromaatsed süsivesinikud -, mis on otseselt vähki tekitavad või soodustavad, on kordades suurem kui puhta puidu lõkkes," rääkis keskkonnauuringute keskuse õhukvaliteedi andmeanalüüsi grupi juhataja Marek Maasikmets.

Kes tahab esivanemate kombe kohaselt puhastavat jaanituld teha, see peab hoidma lõkkest eemal ka ühekordsed nõud, autokummidest rääkimata. Ja tuld valveta jätta ei tohi.

"Öeldud on, et tuli ei kannata tuhnakat tegijat ja laps laiska hoidjat ja vanarahvaga oli ka sedasi, et eks see jaanituli ja lõkete tegemine käis sõbralikul koostegemisel, et iga pere tõi lõkkesse puid ja kindlasti oli keegi, kes tule järele valvas. Vastasel juhul läks sedasi nagu ütleb teine vanasõna, mis ei kõla ka kenasti: "Sel mehel oli hea käsi, sauna pani, aga küla läks"," rääkis folklorist Marju Kõivupuu.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: