Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Indrek Kasela: toiduainete käibemaksu tuleb langetada

Kuna Eesti inimesed söövad ebatervislikult ja osad ka vähe, peaks riik alandama toiduainete käibemaksu, leiab ettevõtja ja investor Indrek Kasela.

"Me ei saa eitada, et Eestis on täna kallis elada. Ja üks selle põhjus on see, et erinevalt enamikest Euroopa riikidest arvab Eesti, et toiduainete käibemaks peab olema täie rauaga. Inglismaal pole üldse toiduainete käibemaksu, ka Soomes on see madalam," selgitas Kasela Vikerraadio saates Uudis+.

Toidutootmise ja -müügiga tegeleva ettevõtte PRFoods juhi Kasela sõnul on kulutused toidule ja eluasemele sundkulutused, mida ära jätta ei saa. Keskmise leibkonna kulutustest moodustavad kulud toidule tema sõnul 23 protsenti.

"Fakt on see, et kõik sisendid aktsiiside ja muude näol on tõusnud ja loomulikult kajastub see ka lõpphindades. Ei ole mingit õigustust, et Eestis peab olema nii kõrge käibemaks toiduainetele."

Kasela sõnul ei ole pädev väide, et tehes toiduainete käibemaksule erandeid, kasvaks administreerimiskulu ja sellega tehtaks maksusüsteemi lõhkuvaid erandeid.

"Aga miks peab olema majutusasutustel ja perioodikal madalam käibemaks? Toiduainete madalam käibemaks hõlmab kõiki inimesi ja selle administreerimine ei ole keeruline."

Kasela sõnas, et kuigi ta on ise seotud toiduainetööstusega, ei võta see maha fakti, et 22 protsenti Eesti inimestest elab suhtelises vaesuses ja kaheksa protsenti absoluutses vaesuses.

"Eesti inimene ei ole rikas. Eestlane sööb väga kehvalt. Ja need, kes minu ettepanekut kritiseerivad, elavad ise tegelikult palga peal, mis on keskmisest oluliselt kõrgem. Toiduainetööstus teeb selles olukorras maksimumi ja keegi neist ei suple suurtes kasumites."

Kasela ei pea tõsiseltvõetavaks argumenti, et kui toiduainete käibemaksu langetataks, siis tõstavad kauplused selle võrra hindu ehk kasseerivad suurema kasumi ja lõpptarbija jaoks olukord ei muutu.

"See on alatu argument. Ma võiksin ju ka öelda, et miks ma riigile üldse raha ära annan, niikuinii raiskavad poliitikud selle ära. /.../ Ma tegelikult saan aru, mis on poliitikute probleem sellega - mida vähem on neil raha jagada, seda vähem tunnetavad nad oma võimu. Palju mugavam on öelda, et mina jagan sulle seda ja teisele teist toetust. Aga Eesti inimesed ei taha elada toetustega. Nad tahavad normaalset ja vähe sekkuvat riiki."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: