Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandis toimub Põhjamaade silmuskudumise sümpoosion

Sadakond kudumisentusiasti tosinast riigist kogunes Viljandisse silmuskudumise sümpoosionile. Igal aastal erinevas Põhjala riigis peetav kudumisnädal on tänavu pühendatud Eesti, Läti, Leedu ja Venemaa lääneosa kudumistraditsioonide ja tehnikate õpetamisele.

Kuna Põhjamaade silmuskudumise sümpoosioni töökeel on inglise keel, on lisaks Balti ja Skandinaavia riikidele sel korral kohal ka Saksamaa, Inglismaa ja Ameerika Ühendriikide kudumishuvilised, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eesti traditsiooniline kudumine on maailmas väga populaarseks muutunud. Meil on siin väga head õpetajad, kes tunnevad väga vanu kudumisvõtteid, nad on teinud suurt tööd muuseumides. Selle vastu tuntaksegi kõige rohkem huvi, mis on eestlastel, lätlastel ja venelastel meile õpetada," selgitas peakorraldaja, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili ja pärandtehnoloogia programmijuht Kristi Jõeste.

Aga töötubades saab proovida erinevaid kudumise võtteid ja tehnikaid, esmaspäeval olid juhendaja rollis Zlata Venemaalt, Solvita Lätist, Külli Setomaalt ja Anu Tallinnast.

"Roositud tehnika avastasingi enda jaoks rahvarõivaid tehes. Ja tehes Tõstamaa rahvarõivaid endale, ma leidsin, et see on selline väga huvitav paikkonnale omanäoline tehnika, mida peaks taaselustama," rääkis rahvarõivaspetsialist Anu Randmaa.

"Siia sõitsid sellised kudumise harrastajad, et neile tehnikat õpetada polegi vaja. Ma lihtsalt näitan neile meie traditsioonilist kultuuri, aga kududa oskavad nad suurepäraselt," nentis Venemaa kudumisõpetaja Zlata Ushakova.

Mitmed väliskülalised kinnitasid, et kudumine on nende kandis väga populaarne, muide ka noorte hulgas. Aga ühe asja pärast võivad eestlased küll eriti uhked olla.

"Nii nagu meil siin, et ülikoolis õpetatakse kudumist, seda mujal maailmas tegelikult üldse ei ole. Meil on selline eriline olukord," rõhutas kudumismeister Jõeste.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: