ERR-i fotod: Pihkva kalmistul puhkavad Vene sõdurid, kes ilmselt langesid Ukrainas

Kuigi Venemaa meedia kajastab viimasel ajal üha vähem Ukraina relvakonflikti ning veelgi vähem Venemaa osalemist selles kui veel aasta aega tagasi, on paljudel venemaalastel ometi tekkinud sügavam arusaam sellest, mida president Vladimir Putini algatatud konflikt on neile maksma läinud, sest Venemaa surnuaedadel on üha rohkem hauakive, mis on varasemast avameelsemad selles osas, kuidas hauakivil mainitud inimene surma sai.

24. juunil ilmus ajalehes Novaja Gazeta Irina Tumakova artikkel "Nad olid seal", mis rääkis sellest, kuidas Pihkva oblasti kalmistutel on palju hauakive, mille all puhkavad Donbassi konfliktis langenud mehed, sealhulgas 76. õhudessantdiviisis teeninud sõdurid. Sellele, et mehed just Ukrainas langesid, viitavad Novaja gazeta kinnitusel nii hauakividel märgitud andmed kui ka ajalehe põhjalik uurimistöö. Selliseid hauakivisid käis Pihkva oblastis Võbutõ kirikuküla kalmistul pildistamas ka ERR.

Oluline nüanss on see, et kui varem oli maetute surma asjaolud suure saladuskatte all, siis uuematel hauakividel on kirjas nii nimed, kuupäevad, langenute pildid kui ka väeosad, kus nad teenisid. 2014. aastal olid sellised hauakivid veel sageli ilma nime ja kuupäevata. Ning nüüd ei puuduta teema ainult Ukrainas langenuid, vaid ka neid, kes on saanud surma Süürias.

Uutel hauakividel seisnev informatsioon viitab ka sellele, et lähedased ja laiem avalikkus teavad vägagi hästi, et Kremli jutt sellest, et "Ukrainas Vene
kaadrisõjaväelasi ei ole", on vale, nendib tuntud analüütik Paul Goble oma blogis ja rõhutab, et see on areng, mida tuleks tähelepanelikult jälgida nii venelastel, ukrainlastel kui ka lääneriikide inimestel.

Samas rõhutab Novaja Gazeta, et "avameelsed" hauakivid ei tähenda seda, et lähedased oleksid ise valmis sellel teemal avameelsemalt rääkima, pigem vastupidi - langenute sugulased kardavad rääkimist veelgi rohkem.

Novaja Gazeta artikli autor meenutab muuhulgas seda, kuidas ta suhtles ühe Võbutõ kalmistule maetud sõduri lesega. 2014. aasta 23. augustil teatas naine oma mehe matustest sotsiaalmeedias. Kuid juba järgmisel päeval teatas naine telefonivestluses ajakirjanikuga, et tema mees olevat ikkagi elus ja istub tema kõrval. Nüüd on aga mehe hauakivil kirjas ka sõduri surma kuupäev - 20. august.

Ajaleht selgitas välja ka selle, et praeguse hauakivi eest on maksnud Venemaa kaitseministeerium. Ehk võimud on langenu justkui "omaks" tunnistanud.

Lesk on nende aastate jooksul aga korduvalt keeldunud ajakirjanikule teemat kommenteerimast.

Tumakova küsib artiklis retooriliselt, mida peaks arvama inimestest, kes sundisid äsja abikaasa kaotanud naist valetama.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: